Můžeme doufat, že se bratrův stav (vigilní koma) změní?
Dobrý večer, můj zoufalý stav, mě nutí obrátit se na co nejvíce lidí pro nejvíce informací (mám pocit, že v nemocnici śe nedovím vůbec nic).
Mám bratra, kterému je 28 let, od 14 let trpí diaetem I.typu (aplikuje si pravidelně inzulín). Před čtyřmi dny dostal těžkou hypoglykemii a ležel několik hodin v bezvědomí (nevíme jak dlouho, ale je možné že více jak 8 hodin) Lékaři ho 24 hodin udržovali podchlazeného. Bohužel se do této doby neporobral z bezvědomí a lékaři u něho stanovili po těchto čtyřech dnech diagnózu vigilní koma. Ráda bych věděla jaká existuje možnost, že se z tohoto komatu probere? Jaké jsou možnosti udělat pro něho co nejvíce? Jaké jsou statistiky probuzení člověka a po jaké době?
Je možné stanovit tuto diagnózu již po 4 dnech nebo lze ještě doufat, že se něco změní?
Děkuji za Vaši snahu odpovědět na takové otázky.
Ptáte se, jaká je prognóza změny stavu bratra, který má vážně poškozený mozek.
Vážená paní Lucie,
z Vašeho popisu vyplývá, že dlouhá hypoglykemie Vašemu bratrovi vážně poškodila mozek. Označení vigilní kóma vypovídá o tom, že jsou některé struktury mozku vyřazeny z funkce, ale nic neříká o tom, zda se tyto funkce mohu obnovit. Po 4 dnech nelze jednoznačně odhadnout, zda je toto poškození nevratné a jaká je šance na zlepšení. Lékaři proto jistě pokračují v maximální podpoře organismu, aby dali mozku “čas na regeneraci”.
Je velmi těžké a stresující, když je vážně nemocný někdo, koho máme rádi, a ze strany lékařů přitom nezaznívají jednozačné informace. Doporučuji Vám a dalším pacientovým blízkým, abyste jej dle možností co nejvíce navštěvovali a hovořili na něj, dotýkali se ho, drželi za ruku… Zeptejte se v nemocnici, zda s pacienty v kómatu pracují v konceptu bazalni stimulace , a pokud ano, zapojte se.
Doporučuji Vám také, abyste z rodiny vybrali někoho, kdo bude pravidelně komunikovat s lékaři. Tento “rodinný zástupce” pak informace předá dalším příbuzným. Pro lékaře je velmi náročné (a někdy časově nemožné), když mají o tomtéž opakovaně hovořit s různými členy rodiny.
Přeji Vám hodně sil
MUDr. Regina Slámová