Musím bydlet ve společné domácnosti s babičkou, o kterou pečuji a která pobírá 3. stupeň příspěvku na péči?
Dobry den, pokud se budu starat o moji 91 letou babicku, bude pobirat prispevek ve 3.stupni zavislosti coz je 12800 kc, musim s ni zit ve spolecne domacnosti nebo mohu bydlet jinde ? Dekuji Jarmila
Chystáte se pečovat o babičku, která bude pobírat příspěvek na péči ve 3. stupni. Ptáte se nás, jestli musíte žít s babičkou ve společné domácnosti nebo je možné bydlet jinde.
Dobrý den, Jarmilo,
příspěvek na péči je určen babičce, která z důvodu nepříznivého zdravotního stavu potřebuje dopomoc jiné osoby. Babička si z příspěvku na péči hradí potřebnou péči u těch, kteří ji zajišťují, ať už se jedná o osoby blízké, asistenta sociální péče nebo sociální služby, které do domácnosti docházejí, např. donášku obědů, pomoc s hygienou apod. Poskytovatele péče může babička kombinovat.
Pro to, abyste mohla péči poskytovat (a byla uvedena na „Oznámení o poskytovateli pomoci“ jakožto pečující osoba blízká), není podmínkou společná domácnost. Nicméně pro zajištění potřebné péče bude záležet na tom, jaký rozsah péče babička potřebuje, kdo ji bude zajišťovat a případně jestli její stav vyžaduje celodenní přítomnost jiné osoby. O tom je možné poradit se s ošetřujícím lékařem babičky, který zná její zdravotní stav. U přiznaného 3. stupně příspěvku na péči lze předpokládat, že babička potřebuje péče více.
Pokud byste se v nějakou chvíli rozhodla zůstat s babičkou doma a odejít ze zaměstnání, je možné být na úřadu práce vedena jako pečující osoba. Poté za Vás stát platí zdravotní a sociální pojištění. Zpětně si můžete tuto dobu nechat započítat jako náhradní dobu pro důchodové účely.
Pokud byste si nebyla jista, jak bude dlouhodobá péče v domácím prostředí babičce i Vám vyhovovat a jak bude zvládnutelná, je možné, aby se babička (třeba i jen pro jistotu) zapsala do pořadníků na pobytové služby — dle zdravotního stavu do domova pro seniory nebo domova se zvláštním režimem.
S pozdravem za poradnu
Monika Vaníčková