Můj otec pobírá vdovecký důchod a já sirotčí. Musíme mít stejné trvalé bydliště?
Dobrý den, prosím, musím mít se svým otcem stejné trvalé bydliště, když já pobírám sirotčí důchod a on vdovský? Mockrát děkuji.
Pobíráte sirotčí důchod a Váš otec vdovecký důchod, ptáte se zda musíte mít s otcem trvalé bydliště.
Dobrý den,
nepíšete žádné podrobnosti o své situaci a Vašem věku. Podám tedy obecnější informace týkající se podmínek nároku na vdovecký a sirotčí důchod.
Nárok na sirotčí důchod budete mít i nadále po tu dobu, kdy budete považována dle zákona o důchodovém pojištění za nezaopatřené dítě. Za nezaopatřené dítě se považuje
- dítě od narození do skončení povinné školní docházky,
- osoba, která se nejdéle do 26. roku věku a) soustavně připravuje na budoucí povolání — studuje, b) se nemůže soustavně připravovat na budoucí povolání nebo vykonávat výdělečnou činnost pro nemoc nebo úraz, c) není schopna vykonávat soustavnou výdělečnou činnost pro dlouhodobě nepříznivý zdravotní stav.
- Nezaopatřeným dítětem je také dítě, které je po skončení povinné školní docházky do 18. roku věku vedeno v evidenci Úřadu práce jako uchazeč o zaměstnání a nemá nárok na podporu v nezaměstnanosti nebo podporu při rekvalifikaci.
Podmínka trvalého bydliště myšleno trvalého pobytu i faktického bydliště Vás u otce není podmínkou nároku na sirotčí důchod. Pokud jste již dovršila 15 let můžete si změnit trvalý pobyt a pokud jste dovršila 18 let, můžete požádat ČSSZ o to, aby byl přímo Vám zasílán sirotčí důchod.
Nyní přejdu k tomu, za jakých podmínek má nárok na vdovecký důchod Váš otec.
Po uplynutí jednoho roku od úmrtí manželky má Váš otec nárok na vdovecký důchod pouze při splnění alespoň jedné z těchto podmínek:
- pečuje o nezaopatřené dítě,
- pečuje o dítě, které je závislé na péči jiné osoby ve stupni II (středně těžká závislost), stupni III (těžká závislost), nebo stupni IV (úplná závislost),
- pečuje o svého rodiče nebo rodiče zemřelého manžela (manželky), který s ní(m) žije ve společné domácnosti a je závislý na péči jiné osoby ve stupni II (středně těžká závislost) nebo stupni III (těžká závislost) nebo stupni IV (úplná závislost),
- je sám invalidní ve třetím stupni,
- dosáhl alespoň věku o 4 roky nižšího, než činí důchodový věk pro muže stejného data narození nebo důchodového věku, je-li důchodový věk nižší. Bližší informace týkající se důchodového věku lze nalézt na stránkách ČSSZ.
Pokusím se k bodu 1),viz výše, uvést ilustrativní příklad. Předpokládejme např. že nyní žijete s otcem v jedné domácnosti a máte zde trvalé bydliště potažmo trvalý pobyt. Dovršila jste 18 let a nyní se od něj odstěhujete a změníte si bydliště a požádate, aby výplata sirotčího důchodu chodila přímo Vám. Pro ČSSZ bude tedy otázkou k prokázání zda o Vás Váš otec jako o nezaopatřené dítě stále skutečně pečuje a splňuje tuto podmínku nároku na vdovecký důchod, když s Vámi nežije – či nikoli.
Doporučuji se obrátit ještě přímo na Call centrum ČSSZ, kde Vám podají k Vaší konkrétní situaci přesnější informace.
S pozdravem a přáním všeho dobrého
Irena Buchtová