Můj otec pobírá vdovecký důchod a já sirotčí. Musíme mít stejné trvalé bydliště?

Odpověď na dotaz ze dne 2. 10. 2024 zobrazit původní dotaz

Dobrý den, prosím, musím mít se svým otcem stejné trvalé bydliště, když já pobírám sirotčí důchod a on vdovský? Mockrát děkuji.

Kateřina

Pobíráte sirotčí důchod a Váš otec vdovecký důchod, ptáte se zda musíte mít s otcem trvalé bydliště.

Dobrý den, 

nepíšete žádné podrobnosti o své situaci a Vašem věku. Podám tedy obecnější informace týkající se podmínek nároku na vdovecký a sirotčí důchod.

Nárok na sirotčí důchod budete mít i nadále po tu dobu, kdy budete považována dle zákona o důchodovém pojištění za nezaopatřené dítě. Za nezaopatřené dítě se považuje

  1. dítě od narození do skončení povinné školní docházky,
  2. osoba, která se nejdéle do 26. roku věku a) soustavně připravuje na budoucí povolání — studuje, b) se nemůže soustavně připravovat na budoucí povolání nebo vykonávat výdělečnou činnost pro nemoc nebo úraz, c) není schopna vykonávat soustavnou výdělečnou činnost pro dlouhodobě nepříznivý zdravotní stav.
  3. Nezaopatřeným dítětem je také dítě, které je po skončení povinné školní docházky do 18. roku věku vedeno v evidenci Úřadu práce jako uchazeč o zaměstnání a nemá nárok na podporu v nezaměstnanosti nebo podporu při rekvalifikaci.

Podmínka trvalého bydliště myšleno trvalého pobytu i faktického bydliště Vás u otce není podmínkou nároku na sirotčí důchod. Pokud jste již dovršila 15 let můžete si změnit trvalý pobyt a pokud jste dovršila 18 let, můžete požádat ČSSZ o to, aby byl přímo Vám zasílán sirotčí důchod.

Nyní přejdu k tomu, za jakých podmínek má nárok na vdovecký důchod Váš otec.

Po uplynutí jednoho roku od úmrtí manželky má Váš otec nárok na vdovecký důchod pouze při splnění alespoň jedné z těchto podmínek:

  1. pečuje o nezaopatřené dítě,
  2. pečuje o dítě, které je závislé na péči jiné osoby ve stupni II (středně těžká závislost), stupni III (těžká   závislost), nebo stupni IV (úplná závislost),
  3. pečuje o svého rodiče nebo rodiče zemřelého manžela (manželky), který s ní(m) žije ve společné domácnosti a je závislý na péči jiné osoby ve stupni II (středně těžká závislost) nebo stupni III (těžká závislost) nebo stupni IV (úplná závislost),
  4. je sám invalidní ve třetím stupni,
  5. dosáhl alespoň věku o 4 roky nižšího, než činí důchodový věk pro muže stejného data narození nebo důchodového věku, je-li důchodový věk nižší. Bližší informace týkající se důchodového věku lze nalézt na stránkách ČSSZ.

Pokusím se k bodu 1),viz výše, uvést ilustrativní příklad. Předpokládejme např. že nyní žijete s otcem v jedné domácnosti a máte zde trvalé bydliště potažmo trvalý pobyt. Dovršila jste 18 let a nyní se od něj odstěhujete a změníte si bydliště a požádate, aby výplata sirotčího důchodu chodila přímo Vám. Pro ČSSZ bude tedy otázkou k prokázání zda o Vás Váš otec jako o nezaopatřené dítě stále skutečně pečuje a splňuje tuto podmínku nároku na vdovecký důchod, když s Vámi nežije – či nikoli.

Doporučuji se obrátit ještě přímo na Call centrum ČSSZ, kde Vám podají k Vaší konkrétní situaci přesnější informace.

S pozdravem a přáním všeho dobrého 

Irena Buchtová

Dotaz zodpovídá

Irena Buchtová

externí poradenský pracovník v oblasti sociální péče

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz