Možná dědičnost rakoviny

Odpověď na dotaz ze dne 19. 1. 2010 zobrazit původní dotaz

Dobrý den,

v listopadu 2009 našli mému tatínkovi (55 let) rakovinu tlustého střeva s metastázemi do jater, plic – diagnóza na propouštěcí zprávě zní Ca col.ascendentis generalisatum stenosans. Meta hepatis, pulmonum multiplices, carcinosis peritonei, St.p TBC pulmonum. Podstoupil operaci tlustého střeva (na operační protokolu je diag.C18), kde mu byl vyjmut nádor a provedeno přemostění střev. V současné době je druhé chemoterapii. Dle sdělení lékařů je prognóza špatná ……
Nevím jak přesně formulovat můj dostat, aby nepůsobil sobecky, ale ráda bych se zeptala, jaká je pravděpodobnost dědičnosti této rakoviny. Já jsem svobodná matka (33 let) a mám ještě sestru (28 let). Měli bychom také podstoupit kolonoskopické vyšetření a nebo je na prevenci čas? Tatínek v červnu 2009 podstoupil vyšetření stolice s negativním výsledkem a v listopadu 2009 mu objevili tuto nemoc a sami doktoři nevěří tomu, že se nic ve stolici neprokázalo …. proto tomuto vyšetření moc nevěříme.
Moc děkuji za odpověď Petra

Petra

Váš tatínek má pokročilý nádor tlustého střeva ve věku 55 let a Vy se ptáte, jestli je u Vás a Vaší sestry zvýšené riziko onemocnění stejným typem nádoru a máte-li se nechat vyšetřit.

Milá Petro,

nejdříve bych Vás chtěla ujistit, že je naprosto správné, že myslíte také na své zdraví a zdraví své sestry. Myslím si, že tatínkův ošetřující lékař by měl upozornit rodinu na vhodnost včasného vyšetření příbuzných prvního stupně – to znamená děti, sourozenci, rodiče. Ve Vašem případě by měl být screening (preventivní vyšetření k zachycení sledované nemoci v časném stadiu, kdy nejsou přítomny žádné známky onemocnění) prováděn ve specializované gastroenterologické ambulanci od věku 40 let. Toto doporučení platí tehdy, když se v širším příbuzenstvu nevyskytují jiná nádorová onemocnění (ať již tlustého střeva, nebo i močového měchýře, žaludku, kůže, děložní sliznice). U Vašeho tatínka jde zřejmě o tak zvaný sporadický (řídký, ojedinělý na rozdíl od dědičného) nádor a s ohledem na jeho věk je riziko pro příbuzné I. stupně zvýšeno proti běžné populaci asi 34 x, přičemž celoživotní riziko tohoto onemocnění pro ženy je kolem 6,5% a pro muže asi 13%. Trochu jiná situace by byla, pokud by se v rodině vyskytla jiná nádorová onemocnění v mladším věku nebo některý ze vzácných dědičných syndromů střevní polypózy (podrobnosti jsou nad možnosti těchto internetových stránek a s největší pravděpodobností se Vás netýkají). Ale i tady by měl pravidelná preventivní vyšetření provádět specialista gastroenterolog podle předem daného plánu.

U nás platí, že jako první vyšetření se provádí vyšetření stolice na přítomnost stopového množství krve, které může být nádorem nebo polypem (nezhoubný, ale jasně předrakovinný stav) do stolice ztráceno. Záchytnost se trochu liší podle použité metody. Například citlivý guajakový test (tzv. Haemoccult) zachytí nádor asi v 50-75 %. Je důležité se při tomto testu přesně držet pokynů lékaře, protože například nadměrné požívání vitaminu C nebo opožděné vyšetření vzorku může vést k falešně negativnímu výsledku – tzn., že nádor je přítomen, ale vyšetření jej neprokáže. Příčinou falešně negativního výsledku může být ale také fakt, že nádor nekrvácí stále. Právě proto se vyšetřují vždy 3 vzorky stolice. Kolonoskopie má sice záchytnost více než 90%, ale jde o vyšetření, které s sebou nese jasně definovaná rizika pro vyšetřovaného a není z kapacitních ani finančních důvodů možné jej provádět v našich podmínkách jako první screeningové vyšetření. Určitým řešením je tzv. sigmoidoskopie, při které je vyšetřena jen část tlustého střeva, nebo modernější metoda, CT-kolografie. O jejich možnostech a omezeních by Vás měl informovat gastroenterolog. 

Milá Petro, na preventivní vyšetření je zcela jistě zatím čas, přesto se můžete obrátit na Vašeho praktického lékaře. Ten by Vás měl v budoucnu doporučit k následnému vyšetření a sledování u gastroenterologa. Do té doby je jistě vhodné dodržovat známá pravidla zdravé životosprávy. Doporučila bych Vám například pěkně zpracované internetové stránky věnované nádorům tlustého střeva www.kolorektum.cz.

Přeji Vám i Vaší rodině, aby Vám nelehké období tatínkovy nemoci přineslo také vzájemné porozumění, odvahu a naději.

S úctou a s pozdravem

MUDr. Irena Závadová

Dotaz zodpovídá

MUDr. Irena Závadová

MUDr. Irena Závadová

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz