Moji blízcí chtěli být po zpopelnění rozptýleni. Jaké jsou podmínky?
Dobrý den, mám doma babičku a strýce v urnach, ale přáli si rozptýlit. Chci se zeptat na podmínky. Platí se za to? Děkuji za odpověď
Píšete, že máte doma v urnách popel babičky a strýce, kteří si přáli být po smrti rozptýleni. Ptáte se, za jakých podmínek tak lze učinit a zda se za to platí.
Dobrý den, Kateřino,
rozptýlení popela je jednou z forem, jak lze naložit s ostatky zemřelého. Podle toho, co jsem měl možnost dohledat, přechází podle právního řádu ostatky zesnulého ve formě popela zpopelněním do vlastnictví pozůstalých. Ti s nimi poté mohou nakládat dle svého uvážení, nicméně platí, že by se měli řídit přáním zemřelých.
Zákonem je stanoveno jen to, že s ostatky je třeba nakládat důstojně a s úctou a nijak přitom neohrozit veřejné zdraví nebo pořádek. Pro rozptyl popela na jiném než vlastním pozemku je nutné mít souhlas vlastníka daného pozemku. Pokud jde o obecní místo, je třeba obrátit se s žádostí na obec, pro rozptyl do vody by člověk měl mít souhlas správce povodí.
Ovšem s žádostí o naložení s popelem zemřelých se lze obrátit také na pohřební službu. Většinou nabízí dvě možnosti řídící se pravidly pro daný úkon. Nejčastěji se provádí rozptýlení na tzv. rozptylové loučce, která bývá součástí hřbitovů. Tento úkon může být doprovázen obřadem, ale nemusí. Dále pohřební služby nabízejí vsyp popela do předem vyhloubené jamky, a to na místě podle uvážení pozůstalých nebo rovněž na pozemku nějakého hřbitova.
Rozptýlení vlastními silami Vás nestojí nic. Při rozptylu popela v režii pohřební služby se úkon řídí aktuálním ceníkem té které firmy. Jen pro představu — Web Kupní síla uvádí příklady cen z loňského roku, podle nich se poplatky pohřební službě za rozptýlení s obřadem i bez něj pohybovaly okolo 2,5 tisíce. Cenu za individuální úkon pak web uvádí přes 5,5 tisíce.
Lukáš Kutek