Moje manželka má dvě děti z předchozího manželství, já tři. Jak bude rozděleno dědictví?

Odpověď na dotaz ze dne 10. 1. 2023 zobrazit původní dotaz

S mojí ženou jsme uzavřeli podruhé manželství. V prvním manželství jsme koupili nemovitost, která je ve vlastnictví manželky. Žena má dvě děti z manželství před naším manželstvím, já mám tři děti z manželství před naším manželstvím. Jakým způsobem bude našich 5 dětí uspokojeno při úmrtí jednoho z nás? Jak by měla vypadat závěť. Děkuji

eda

Vy i Vaše současná žena, jste podruhé ženatý/vdaná. Před uzavřením současného manželství jste koupili nemovitost, která je ve vlastnictví manželky. Vaše žena má dvě děti z předchozího manželství a Vy máte z předchozího manželství tři děti. Zajímá Vás, jak budou Vaše děti dědit a jak by měla vypadat závěť.

Dopracuji:

Dobrý den,

jestliže v rozvodu předchozího manželství došlo k vypořádání společného jmění manželů (SJM) takovým způsobem, že nemovitost připadla zcela Vaší manželce, není nemovitost součástí současného SJM. To má významný vliv i na budoucí dědice nemovitosti, protože součástí rozdělení pozůstalosti je i vypořádání SJM. Soud musí po smrti jednoho z manželů SJM vypořádat ještě před tím, než je rozhodováno o samotném rozdělení dědictví.

V případě, že Vy nebo Vaše manželka nesepíšete před smrtí závěť nebo neuzavřete dědickou smlouvu, bude se v dědickém řízení při určování dědiců postupovat dle zákonné posloupnosti. Podle ní dědí v první třídě děti a manžel zemřelého každý stejným dílem. Vašimi dědici tak dle zákona budou Vaše 3 děti a Vaše manželka. Dědici Vaší manželky jsou její 2 děti a Vy. Co se týče zmíněné nemovitosti, tu dle zákona dědíte Vy a děti Vaší manželky každý stejným dílem, nedohodnete-li se v dědickém řízení jinak.

Výše popsaný postup můžete pozměnit sepsáním závěti či uzavřením dědické smlouvy. V závěti dědice určujete jednostranně, zatímco dědickou smlouvu uzavíráte přímo se svými dědici. Jestliže sepíšete závěť a zároveň uzavřete dědickou smlouvu, přednost bude mít dědická smlouva. Pomocí závěti i smlouvy lze upravit, kdo budou Vaši dědici a jaká konkrétní aktiva či pasiva budou určení dědici dědit.

Je třeba dodat, že pokud zůstavitel v závěti nezahrne do okruhu svých dědiců své potomky, mají tito potomci z titulu nepominutelných dědiců nárok na tzv. povinný díl, tj. na peněžitou částku rovnající se čtvrtině (resp. třem čtvrtinám, pokud jsou nezletilí) jejich zákonného podílu.

S pozdravem

Barbora Steinlauf

Dotaz zodpovídá

JUDr. Barbora Steinlauf, MA, Ph.D.

JUDr. Barbora Steinlauf, MA, Ph.D.

právnička v oblasti zdravotnického práva

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz