Manželovi se zhoršují zdravotní obtíže znemožňující pohyb, ale odmítá návštěvu lékaře. Co mám dělat?
Múj manžel během 3 let postupně přestává chodit. V současné době se doma pohybuje o berlích a to tak, že se posunuje šoupáním chodidel po podlaze. Kamkoliv jde tak mu to trvá velmi dlouho. Není schopen normálně ohnout nohu v koleni. Páteř má ohnutou do oblouku. Skoro vůbec nejí a není schopen a nebo se mu nechce provádět hygienu. Zatím si naštěstí dojde na WC.Jen pololeží na křesle a jinak potřebuje obsluhu. K návštěvě lékaře ho marně přemlouváme, stejně by musel asi v leže. Ovšem i když je nepohyblivý, tak mu to velmi dobře myslí a proti jeho vůli s ním nic nezmůžu. (jak jsem se i dočetla). Tak vás prosím o radu, co mám dělat
Váš manžel má zdravotní obtíže, které se projevují v postupně se zhoršující mobilitě. Nemůže ohnout nohu v koleni, většinu času jen pololeží na křesle a skoro vůbec nejí. Přemlouváte ho k návštěvě lékaře, ale odmítá ji. Víte, že přes jeho vůli jednat nelze. Prosíte o radu, co máte dělat.
Dobrý den, paní Ivano,
představuji si, že v situaci, kdy přihlížíte postupnému zhoršování zdravotního stavu svého manžela, který odmítá navštívit lékaře, můžete prožívat mnoho nejistot a bezmoc. Nepíšete, že by manžel měl nějaké bolesti nebo jiné obtíže, ale vnímáte úbytek sil a ustávající chuť k jídlu manžela a nevíte, čím je to způsobeno. Je pro mě těžké na dálku radit, když nemám víc informací o manželově zdravotním stavu. V odpovědi tedy vycházím z informací, které jsou v dotazu zmíněny, je proto možné, že už jste některé kroky podnikli.
Váš manžel odmítá lékaře navštívit. Říkám si, jestli by přijmul péči lékaře, který by přišel domů. Možná jste se pokoušela kontaktovat praktického lékaře manžela. Ten by měl mít v rámci ordinačních hodin vypsanou návštěvní dobu v domácnostech svých pacientů. Ne vždy na návštěvu v domácnosti má obvodní lékař kapacitu. Nicméně pokud by někdy v budoucnu manžel souhlasil s vyšetřením v nemocnici, můžete praktického lékaře kontaktovat s žádostí o vypsání převozové sanitky pro přesun v leže.
Opravdu, jak jste se dočetla, rozhodnutí manžela o odmítání lékařské péče nezbývá než respektovat. Respektování jeho přání i v situaci, kdy by bylo na místě volat rychlou záchrannou službu, Vás nijak právně nepostihuje. Bez dalších informací je těžké říct, jak byste měla postupovat. Prvním krokem by mohla být nabídka rozhovoru, z čeho má manžel obavy, které mu brání nechat se odborně vyšetřit. Někdy se za strachem z návštěvy lékaře mohou skrývat obavy z hospitalizace v nemocnici nebo z vážného onemocnění, které by s sebou mohlo nést náročnou léčbu. Pokud by si manžel skutečně nepřál navštívit lékaře nebo volat záchrannou službu i v situaci, kdy by to bylo na místě, může svá přání sepsat v dokumentu, který se jmenuje Dříve vyslovené přání. Do tohoto dokumentu je možné sepsat svá přání pro případnou péči v nemocnici. Tento dokument může poskytnout ochranu jemu, že nebude nucen podstupovat zákroky, které si nepřeje. Dokument poslouží také pro Vás, že postupujete podle přání manžela. V neposlední řadě bude tento dokument oporou i pro zdravotníky, pokud byste je přivolali, kteří by případně nezahájili péči, protože tím jednají podle přání manžela. Vnímání nemoci nebo toho, co si pro sebe přejeme, se může v čase vyvíjet. Dříve vyslovené přání je možné upravovat podle toho, jak se bude zdravotní stav manžela měnit.
Pokud by byla manželovi diagnostikována nevyléčitelná nemoc, může být součástí dříve vysloveného přání také zmínka o zahájení případné paliativní péči a jejím rozsahu. Cílem paliativní péče je zejména mírnění příznaků postupujícího onemocnění a mezi základní hodnoty patří respektování přání pacienta a zachování jeho důstojnosti v závěru života. Paliativní péči poskytují ambulance při mobilních hospicích i terénní formou, kdy je možné navštěvovat pacienta v jeho domácím prostředí.
Zmiňujete, že manžel není schopen nebo se mu nechce provádět hygienu. Nemohu posoudit, zda ho k tomu vedou zdravotní obtíže a zhoršený pohyb. Je také možné, že jeho pohyblivost se bude postupem času zhoršovat. Pro pomoc s hygienou na lůžku je možné domluvit pečovatelské služby. Možná by mohly být užitečné některé kompenzační pomůcky. Inspiraci, jak postupovat v péči nebo jaké zvolit kompenzační pomůcky mohou videonávody pro pečující.
Píšete, že manželův zdravotní stav se postupně horší během posledních 3 let. Představuji si, že péče o něj je postupně stále více zátěžová. Moc bych Vás chtěla podpořit v hledání odlehčení pro Vás, pokud jste jediná pečující. Odlehčit může vystřídání v přítomnosti u manžela. Vystřídat Vás nemusí jen blízký z rodiny, pomoci mohou také pracovníci osobní asistence. Kontakty můžete najít i online v registru sociálních služeb Ministerstva práce a sociálních věcí.
V případě, že byste potřebovala situaci probrat podrobněji, nasměrovat na organizace, které by pomohly odlehčit nebo jen sdílet aktuální situaci u vás doma, neváhejte využít některou z poradenských linek při organizacích zacílených na péči o dlouhodobě nemocné. Podporu formou telefonické konzultace nabízí pro klienty z celé republiky i poradna Cesty domů.
Paní Ivano, přeji Vám, abyste našli pro manžela vhodnou péči a Vám pomoc v nelehké situaci.
S úctou
Eliška Hronešová