Manžel zemřel. Jednoho syna vydědil. Manželova matka žije. Bude po její smrti dědicem i vyděděný vnuk?
Dobrý den. Manžel měl dva syny z prvního manželství, dva syny se mnou . Zemřel a zanechal závěť, v níž určil dědice tak, že polovinu zdědí manželka, po čtvrtině synové z našeho manželství, nejstarší syn z 1. manželství povinný díl a mladšího syna z 1. manželství vydědil. Stále žije manželova matka, syn je jejím jediným potomkem. Bude po její smrti dědicem i vyděděný vnuk?
Váš manžel zemřel. Z prvního manželství měl dva syny, z manželství s vámi také dva syny. V závěti určil dědice tak, že polovinu zdědí manželka, po čtvrtině synové z vašeho manželství, nejstarší syn z prvního manželství pak zdědí povinný díl a mladšího syna z prvního manželství vydědil. Matka Vašeho manžela žije, manžel byl jejím jediným dítětem. Zajímá Vás, jestli po její smrti bude dědicem i její vyděděný vnuk.
Dobrý den,
ze znění dotazu rozumím, že se ptáte na to, jestli bude vyděděný syn manžela dědit po své babičce – manželově matce. Zemřelý pořizuje závěť vždy ve vztahu ke svému majetku, vydědění se tedy nevztahuje na dědictví jeho matky. Pokud tedy matka Vašeho zemřelého manžela nesepíše závěť, kde ustanoví okruh svých dědiců, bude zmíněný syn dědit dle zákonné posloupnosti.
Vzhledem k tomu, že Váš manžel po své matce dědit nebude, řadí se jeho syn mezi tzv. nepominutelné dědice své babičky (manželovy matky). To znamená, že i když matka Vašeho manžela v závěti povolá jiné dědice, jejímu vnukovi bude náležet ze zákona povinný díl představující určitou peněžní částku z dědictví.
Pokud si matka Vašeho manžela přeje, aby její vnuk nedědil vůbec, pak je nejsnažší cestou ho vydědit ve vlastní závěti. Vydědit nepominutelného dědice lze výlučně ze zákonem stanovených důvodů – pro neposkytnutí potřebné pomoci zůstavitelce v nouzi, pro nezájem o zůstavitelku, pro vedení trvale nezřízeného života či zadlužení a pro spáchání trestného činu svědčící o zvrhlé povaze nepominutelného dědice.
S pozdravem
Barbora Steinlauf