Manžel pobíral v důchodu životní minimum. Na jaký vdovský důchod dosáhnu?
Dobrý den, měli jsme s manželem oddělený režim vlastnictví u notáře zapsaný před svatbou. Zesnulý manžel v důchodu pobíral pouze životní minimum, neb měl vysoké dluhy. Jako vdova mám nárok na jaký vdovecký důchod prosím? Je výše stejná jako jemu vyplácená nebo díky tomu, že jeho dluhy nikdy mé nebyly, se zvýší? Děkuji.
Obracíte se na nás s tím, že jste měli s manželem oddělený režim vlastnictví u notáře zapsaný před svatbou. Váš zesnulý manžel pobíral v důchodu jen životní minimum kvůli jeho vysokým dluhům. Ptáte se nás, na jakou výši vdovského důchodu máte nárok.
Dobrý den,
dovolte mi vyjádřit Vám sounáležitost a podporu v časech po smrti Vašeho manžela. Na úvod odpovědi chci uvést, že na vdovský důchod máte, protože jste v době smrti Vašeho manžela byla za něj vdaná a on byl příjemcem starobního důchodu, byť ve výši životního minima.
Výpočet výše vdovského důchodu vychází ze dvou částí: ze základní a procentní výměry. Základní výměra je jednotná a stanovuje ji zákon o důchodovém pojištění. V roce 2025 činí 4 660 korun. Procentní výměra se pak stanovuje individuálně, a to tak, že odpovídá polovině procentní výměry starobního či invalidního důchodu, na který by případně měl zemřelý nárok.
Pokud tedy manžel pobíral kvůli dluhům pouze životní minimum, bude pravděpodobně procentní výměra nízká. Oddělený režim vlastnictví na výši vdovského důchodu nemá přímý vliv. Přesnější výpočet si můžete zkusit vypočítat pomocí online kalkulačky.
V případě, že už také pobíráte starobní důchod, ještě uvádím, že by šlo o takzvaný souběh důchodů. Pak je vyplácen vyšší z těchto důchodů v plné výši a z druhého z důchodů se vyplácí polovina jeho procentní výměry; základní výměra z druhého důchodu se nevyplácí. Další podrobnosti o vdovském důchodu najdete na webu České správy sociálního zabezpečení.
S úctou
Lukáš Kutek