Manžel měl zápal plic a covid 19, zemřel v nemocnici v umělém spánku. Mohl slyšet hlasy, cítit doteky či snít?

Odpověď na dotaz ze dne 14. 12. 2020 zobrazit původní dotaz

Dobrý den můj manžel ležel v nemocnici se zápalem plic a bohužel i kovidem 19 byl uveden do umělého spánku z kterého se už nepobral myslíte si že slyšel hlasy a citl doteky a mohl i snít dekuju za odpověď

Alena

Dobrý den, paní Aleno,

já osobně věřím tomu, že ve spánku či v kómatu dokáže člověk vnímat to, co je pro něj důležité. Samozřejmě pro to nemám žádný důkaz, mám jen zkušenost s mnoha umírajícími, kteří v závěru života nebyli v kontaktu s okolním světem. Díky útlumu vědomí v důsledku nemoci či tišících léků nevnímali své tělo, a tedy žádné trápení. Ale dle výrazu v obličeji, se dá věřit tomu, že uvnitř duše se ve spícím těle může odehrávat něco klidného, ne-li přímo hezkého. Věřím tomu, že sluch nás opouští až jako poslední, ale myslím si, že to, co člověk, či chcete-li lidská duše, dokáže vnímat, když je osvobozena od tělesných starostí, nemusí být vázáno na konkrétní smyslový vjem.

Takže pokud Vám pomůže můj osobní názor vycházející ze zkušenosti, tak věřím tomu, že pokud se kolem Vašeho muže dělo cokoliv příjemného, tak to dokázal zachytit a vzít si to pro sebe, pokud to pro něj bylo významné. Pokud v umělém spánku jeho tělo zachytilo nepříjemný vjem – či už bolest, hluk nebo cokoliv rušivého, tak pod vlivem tišících léků tyto nepříjemné zkušenosti mysl velmi rychle vypustí či zapomene.
Jednoduše řečeno jsem přesvědčena o tom, že v hlubokém spánku, když odpojíme svou mysl a smysly, si pro sebe z okolí bereme jen to, co nám vyhovuje. Jako kdyby se v nás otevřely ještě jiné kanály, které v bdělém stavu nedokážeme využít.

Přeji Vám mnoho sil v těžkém období. Ať Vám čas a lidé kolem Vás dají prostor ke zhojení bolesti. Nebude to hned.

S úctou

MUDr. Katarína Vlčková

Dotaz zodpovídá

prim. MUDr. Katarína Vlčková

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz