Manžel mé zesnulé matky plánuje nárokovat z dědictví velkou částku. Stanovuje notář maximální výši nákladů na vypravení pohřbu?
Zemrela mi maminka,pricemz o vypraveni pohrbu se staral jeji novy manzel,ktery si me na ucasti pohrbu nepral a ani me o umrti matky neiinformoval.Nekdy jsou vztahy komplikovane,bohuzel.Byl jsem uvedomen,ze si z pripadneho dedictvi po mamince bude chtit odecist neprimerenou casku.Proto se ptam,co se toleruje(jake vydaje)muzou byt maximalne notarem priznany za vypraveni pohrbu.Dekuji za odpoved,Ales
Pohřeb Vaší maminky vypravil její nový manžela a Vás o úmrtí ani neinformoval. Dozvěděl jste se, že bude chtít z dědictví nepřiměřenou částku. Ptáte se, zda jsou notářem stanovené maximální výdaje za vypravení pohřbu.
Dobrý den,
náklady na pohřeb a opatření hrobového místa pro zemřelou se hradí z dědictví (pozůstalosti). Jestliže manžel Vaší maminky pohřeb vypravil na vlastní náklady, je dědic povinen mu z pozůstalosti uhradit náklady, které vypravitel vynaložil na průběh pohřbu. Kromě samotného obřadu se tak může jednat o náklady na převoz těla, vyhotovení parte, nákup květin, hudbu, pohřební hostinu, opatření hrobového místa, zakoupení urny apod.
Vypravitel pohřbu u notáře vynaložené náklady spojené s pohřbem musí nějakým způsobem doložit. Kromě toho se dovozuje, že se má jednat o náklady přiměřené, vypravitel si tak nemůže stanovit libovolnou částku, která se jeho skutečně vynaloženým nákladům vymyká.
Rovněž je důležité, že na náhradu těchto nákladů má vypravitel nárok pouze v případě, že pohřeb hradil z vlastních prostředků. Kdyby pohřeb hradil např. z peněz, které si Vaše maminka na svůj pohřeb sama schovávala, náhrada nákladů mu z pozůstalosti náležet nebude.
S pozdravem
Barbora Steinlauf