Manžel má nádor mozku rozšířený do dalších orgánů. Kde a jak zařídit péči doma, aniž bych byla bez peněz?

Odpověď na dotaz ze dne 8. 1. 2020 zobrazit původní dotaz

Jak mam postupovat a kde vyrizovat peci pro manzela,ktery je tezce nemocny a potrebuje aby jsem se o neho ze dne na den postarala a pri tom nechodila do prace a tim i nezustala bez penez .Manzel ma nador na mozku s metastazemi a v dalsich organech jako jsou plice jatra ledvina streva opravdu nevim co mam delat dekuji za odpoved Milena

Milena

Dobrý den, paní Mileno,

ptáte se na postup ohledně zajišťování péče o Vašeho těžce nemocného manžela. Zajímá Vás, kam se obrátit o pomoc a jak řešit situaci tak, abyste nezůstala bez peněz a současně mohla nechodit do práce a měla prostor na péči o manžela.

Velmi si vážím Vašeho odhodlání a záměru pečovat o manžela doma. Hledáte informace o dostupné pomoci a službách, což také oceňuji, je dobré, když není člověk na péči o těžce nemocného sám. Nevím, kde s manželem žijete a jaká je tam dostupná síť zdravotních a sociálních terénních služeb, případně zda máte kolem sebe někoho z blízkých, kdo by Vás mohl při péči podpořit. Záleží také na Vašich silách a na tom, co by rád manžel. Ve zvažování sil a volbě služeb Vám mohou pomoci i informace od jeho lékaře, abyste věděla, co lze od postupu nemoci očekávat, na jaké příznaky je třeba se případně nachystat, co pro péči zajistit apod.

Pravděpodobně sama tušíte, že péče o těžce nemocného doma je náročná, fyzicky i psychicky, nicméně máme zkušenost, že to rodiny zvládají. V péči doma mohou pomoci různé služby. Rovněž je možné si pro jistotu — pro případ, že by došly síly nebo se třeba přihodilo něco nečekaně — zajistit předem péči lůžkovou, takový postup bych Vám doporučila.

S péčí o zdravotní obtíže Vám doma může pomoci domácí hospicová péče, která je vedena lékařem, podpořena péčí zdravotních sester a dalšími návaznými službami — jako je psychická podpora, duchovní podpora, pomůcky pro zjednodušení manipulace s nemocným a další. Cílem je, aby nemocnému bylo co nejlépe v těžké nemoci, tlumí se příznaky jako dušnost, bolesti atd. Kontakty na mobilní hospice najdete v adresáři služeb.

Péči o hygienu a také setrvání u Vás doma, kdybyste se potřebovala vzdálit, pomohou zajistit pečovatelské služby, které jsou nezdravotnické a hrazené rodinou, cca 130 Kč za hodinu, pro Prahu a okolí najdete pečovatelky také v našem adresáři, širší možnosti nabízí Registr poskytovatelů sociálních služeb.

Svou situaci a možnosti můžete více probrat (i telefonicky) např. v poradně Domácího hospice Cesta domů nebo v hospicové poradně v místě péče (bývají při hospicích), pokud je u Vás dostupná.

Ohledně finanční stránky situace záleží opět na různých skutečnostech. Pokud je ještě manžel v nemocnici a hospitalizace trvá alespoň týden, můžete ošetřujícího lékaře požádat o dlouhodobé ošetřovné. Současně je třeba, aby i Váš zaměstnavatel souhlasil s tím, že nebudete kvůli péči o manžela minimálně měsíc v práci. Zda byste na dlouhodobé ošetřovné měla či neměla nárok, se můžete dočíst na stránkách ČSSZ. Standardně můžete být doma v rámci klasického ošetřovného, které bohužel finančně pokryje pouze 9 dní Vaší nepřítomnosti v zaměstnání.

Potřeba péče druhé osoby v důsledku zdravotního stavu zavdává možnost žádosti o příspěvek na péči. Jde o peníze pro nemocného, za něž si může nakoupit služby, které mu zajistí potřebnou pomoc nebo je poukáže svému blízkému, který mu tuto péči poskytuje. Informace o tom, jak a kde je možné o příspěvek žádat, najdete v odkaze výše.

O dalších možnostech a postupech se opět můžete obrátit na poradnu při některém hospici.

Přeji Vám dobré rozhodování a mnoho sil nejen k péči o manžela, ale i o sebe.

S pozdravem

Tereza Lepešková

Dotaz zodpovídá

Mgr. Tereza Lepešková

Mgr. Tereza Lepešková

sociální pracovnice a poradce pro pozůstalé, vedoucí internetové poradny

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz