Manžel je postižený od r. 2007, nyní v 65 letech mu přiznali plný invalidní důchod. Budu pobírat vdovský důchod?
Dobrý den, Pečují o manžela který je postiženy od r.2007,měl plný invalidní.důchod jak dovršil 65let přiznali mu plný.(1952).ja jsem r.1963 a chci se zeptat jestli bych probírala po nem rok vdovecky důchod a z čeho se to pocita
Vážená paní Máslová,
obracíte se na nás s dotazem, zda budete mít nárok na důchod po manželovi. Nárok na vdovský důchod po zemřelém manželovi vzniká, pokud pobíral starobní nebo invalidní důchod, případně pokud splnil podmínku potřebné délky pojištění.
Z toho usuzuji, že by Vám nárok měl vzniknout.
Zajímá Vás také, z čeho se vdovský důchod počítá. Dle webu České správy sociálního zabezpečení výši důchodu ovlivňují především dvě skutečnosti: délka doby důchodového pojištění po zemřelé osobě a výše jejích výdělků dosažených v rozhodném období. Pozůstalostní důchod má dvě části a to, výměru základní a výměru procentní. Základní výměra je jednotná pro všechny důchody (3490 Kč pro rok 2020).
Pokud Vy sama pobíráte starobní nebo invalidní důchod, dojde při přiznání vdovského důchodu k tzv. souběhu důchodů. Souběh nikdy neznamená prostý součet důchodů. V takovém případě se porovná výše procentní výměry důchodu, který vdova pobírá, a již vyměřený vdovský důchod, který činí 50% procentní výměry důchodu zemřelého. Nižší z procentních výměr důchodů pak náleží z jedné poloviny, vyšší zůstává beze změny. Základní výměra náleží pouze jednou.
To znamená, že oba důchody jsou vypláceny. Vyšší důchod se vyplácí v plné výši a z druhého důchodu se vyplácí jedna polovina jeho procentní části (základní výměra u druhého, nižšího důchodu se nevyplácí).
Přiznání a výši důchodů může ovlivnit více věcí, proto doporučuji obrátit se přímo na nejbližší pobočku České správy sociálního zabezpečení, kde po sdělení Vašeho rodného čísla můžete mluvit zcela konkrétně. Pro Vaši lepší představu můžete také zkusit využít kalkulačku vdovského důchodu.
S přáním hodně sil pro péči
Sára Balabánová