Manžel byl po autonehodě uveden do umělého spánku a na umělou plicní ventilaci. Jaká jsou pro a proti tohoto postupu?

Odpověď na dotaz ze dne 15. 12. 2016 zobrazit původní dotaz

Dobrý večer,manžel měl dopravní nehodu po které mi ho předali do domácího ošetřování ježtě ten den po nehodě asi 3 hodiny po nehodě.Poté zkolaboval večer a byl převezen do nemocnicena plicní ventilaci a byl uveden do umělého spánku na 8 hodin.Chci se zeptat je umělý spánek dobrý?Ráda bych se dověla pro a proti.Předem děkuji za odpověď Havlíková

Petra Havlíková

Váš manžel měl po dopravní nehodě poruchu vědomí, poté byl uveden do umělého spánku na ventilátoru. Vy se ptáte, zda je pro něj umělý spánek dobrý.

Vážená paní Havlíková,

uvedení do umělého spánku si zřejmě vyžádal závažný stav Vašeho manžela a selhávání vitálních funkcí s nutností připojit jej na ventilátor. Cílem farmakologicky navozeného útlumu je mírnění bolestí, dušnosti, neklidu a dalších nepříjemných symptomů, snížení energetických nároků těla a navození tolerance léčebných postupů jako je právě připojení na umělou plicní ventilaci. Také při poranění mozku, ke kterému mohlo během autonehody dojít, se používá umělý spánek ke zmírnění dalšího poškození nervové tkáně při mozkovém edému.

Ve chvíli, kdy je zdravotní stav stabilizovaný a nemocný je schopen dýchat spontánně, lékaři přestanou tlumící léky podávat. Samozřejmě je dobře, když doba umělého spánku nemusí být příliš dlouhá. Čím je umělý spánek delší, tím vyšší je riziko komplikací jako jsou infekce, úbytek svalové hmoty, proleženiny a další. Pokud byl však Váš manžel v umělém spánku jen 8 hodin, zdá se, že se podařilo příčinu velmi rychle zvládnout. Někteří nemocní jsou v umělém spánku dny, týdny i déle.

Přeji Vám i Vašemu manželovi vše dobré.

S pozdravem

MUDr. Kateřina Menčíková

Dotaz zodpovídá

MUDr. Kateřina Menčíková

MUDr. Kateřina Menčíková

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz