Mamka měla mrtvici. Děti z prvního manželství mají údajně zákonnou možnost rozhodovat o jejím majetku. Je to pravda?
Dobrý den, jmenuji se Milan Kalaš. Můj dotaz je poněkud komplikovaný a složitější.
Mám dvy sourozence které měla mamka z prvního manželství a já jsem z druhého manželství. Můj zesnuli otec s mamkou postavili dům a to je Předmět dotazů. Maminka utrpěla před více než dvěma lety mozkovou mrtvičku a fyzicky vše zvládá samostatně dobře, mám problém s komunikací. Minulý týden jsem se dozvěděl od bratra že on a naše sestra ( oba sourozenci z prvního manželství) mají "někde " nějakou zákonnou "možnost" ?? rozhodovat o finančních záležitostech naší mamky. Dále, že případě jakékoli události jsou ostanoveni jejich dcery. Je možné aby mamku zbavili svepravnosti bez mého vědomí? Můžou sourozenci ovlivnit tím pádem i mamcinu závěť? Děkuji a s přáním hezkého dne M.Kalaš.
Píšete, že máte dva sourozence z maminčina prvního manželství, zatímco Vy jste z druhého manželství. Vaše maminka utrpěla před více než dvěma lety mozkovou mrtvici a má problémy s komunikací. Dozvěděl jste se od bratra, že on a Vaše sestra mají údajně nějakou zákonnou možnost rozhodovat o finančních záležitostech Vaší maminky. Zajímá Vás, zda mohou Vaši maminku omezit na svéprávnosti bez Vašeho vědomí a zda mohou ovlivnit maminčinu závěť.
Dobrý den, pane Kalaši,
omezení svéprávnosti je soudní proces, který vyžaduje důkladné posouzení zdravotního stavu a schopností dané osoby. Jako blízký příbuzný byste měl být o takovém řízení informován.
Pokud Vaši sourozenci tvrdí, že mají nějakou „zákonnou možnost” rozhodovat o finančních záležitostech Vaší maminky, může se jednat o plnou moc, předběžné prohlášení, nápomoc při rozhodování, zastoupení členem domácnosti, jmenování opatrovníka bez omezení svéprávnosti nebo omezení svéprávnosti a jmenování opatrovníka. Více informací o různých typech možného zastupování Vaší maminky můžete najít v našem článku Podpůrná opatření a opatrovnictví dospělých.
Doporučila bych Vám zjistit, zda Vaše matka udělila někomu ze sourozenců plnou moc k nakládání s jejími financemi, nebo zda bylo soudem ustanoveno opatrovnictví. Návrh na ustanovení opatrovníka nebo návrh na změnu soudního rozhodnutí (pokud proběhlo), kterým byl opatrovník jmenován, může podat i sama maminka nebo Vy. Je-li jmenován opatrovník, může opět i maminka nebo Vy zažádat o ustavení tzv. opatrovnické rady. Jedná se o skupinu pro maminku blízkých lidí (například všech jejích dětí), jejichž úkolem je doplňovat a vyvažovat působení opatrovníka.
Pokud Vaši sourozenci tvrdí, že jsou jejich dcery „ustanoveny” pro případ nějaké události, může se jednat o závěť nebo dědickou smlouvu. Je důležité zjistit, zda Vaše maminka takový dokument sepsala a za jakých okolností.
Pokud Vaše matka nemá omezenou svéprávnost, nikdo nemůže změnit její závěť bez jejího souhlasu. Pokud by došlo k omezení svéprávnosti, soud by určil rozsah tohoto omezení a případně ustanovil opatrovníka. Smlouvy o převedení majetku a podobná významná rozhodnutí musí i v případě, že by měla Vaše maminka omezenou svéprávnost a určeného opatrovníka, schválit soud.
V současné chvíli bych Vám doporučila promluvit si s matkou o její situaci a přáních, pokud je to možné. Dále bych Vám doporučila zjistit, zda existují nějaké právní dokumenty (plná moc, závěť, rozhodnutí o ustanovení opatrovníka apod.). Jako syn máte právo být informován o důležitých rozhodnutích týkajících se Vaší maminky. Pokud je to možné, doporučila bych zkusit si promluvit i se sourozenci pro vyjasnění situace a nalezení společného řešení, případně je možné využít pro tuto situaci i služeb mediátora. Pokud máte podezření na zneužívání situace je možné situaci konzultovat s právníkem například v občanské poradně nebo advokátem.
S úctou
Anna Hašplová