Maminka se léčí alternativně na karcinom děložního čípku. Při bolestech lékař podal trojkombinaci léků, pak nastaly křeče a ochrnutí. Mohly stav způsobit podané léky?

Odpověď na dotaz ze dne 25. 1. 2016 zobrazit původní dotaz

Dobrý den,
naše maminka (57let) má rakovinu děložního hrdla s prorůstáním do močového měchýře ve 4.stádiu (stanoveno před rokem-leden 2015). Paliativní radioterapii vzhledem k možným rizikům nepodstoupila a vydali jsme se cestou alternativní medicíny. I přes velmi nepříznivou prognózu tu s námi maminka stále je. Deset měsíců od stanovení neúprosné diagnózy bez naděje na vyléčení nebrala žádné léky. V prosinci 2015 již kvůli stupňujícím se bolestem (pravděpodobně došlo k protržení močového měchýře - přes pochvu - inkontinence) začala užívat lék Zaldiar, který způsoboval nežádoucí účinky (úporná bolestivá zácpa i přes užívání laxativ (Lactulosa, čaj z listů senny) - předtím bez léků bylo vyprazdňování bez problému, nechutenství, odpor k jídlu, najednou málo jedla, zvracení - nasazen lék Kinito, později změněn na čípky Torecan, poté místo Zaldiaru čípek Tramal). S praktickým lékařem jsme byli domluveni a měli stanovený další postup (náplasti na bolest). Bohužel den předtím, než jsem je stihla obstarat, měla večer maminka stále větší bolesti a zvracela, a tak jsem přivolala známého lékaře (neurolog), aby ji ulevil od bolesti a dávivého zvracení.
Můj dotaz se týká vhodnosti kombinace léků na bolest pro pacienta s pokročilým nádorovým onemocněním. Lékař zvolil trojkombinaci v jedné injekci i.m. (Dolsin, Apaurin, Cerucal). Zhruba za 15 min došlo k šoku - jako by se nemohla nadýchnout, strnulo celé tělo, ruka natažená, celá byla v obrovské křeči, následně jsme ji nemohli posunout, natož se jí dotknout, začala vždy křičet bolestí.. to trvalo několik hodin.. (přivolali jsme s bratrem záchranku, ti ji pomohli, aplikovali morfin a haloperidol). Bohužel od té výše zmiňované trojkombinace (Dolsin, Apaurin, Cerucal) došlo k ochrnutí dolní poloviny těla, od beder níže. Byla to vhodně zvolená kombinace léků na utišení bolesti? Nedošlo k vzájemné interakci použitých léčiv? Proč ochrnula? Používají se běžně tyto léky na bolest u onkologických pacientů? Prosím o Váš názor.
Maminka nyní již jen leží, po probuzení se stále ptala,co se stalo, že je ochrnutá, nemůže dojít na záchod, pohnout se v posteli, necítí nohy a nemůže s nimi hýbat, bolest v bederní oblasti při manipulaci velká..) O maminku se s bratrem staráme doma, rádi bychom, aby mohla zůstat ve svém prostředí, doma s námi. Maminka dostává morfin i.v. (kontinuálně injektomatem 6 ampulí denně), sestřičky z domácí péče nám velmi pomáhají zvládat tuto situaci, praktický lékař je s námi v kontaktu, dochází také na návštěvu, vážíme si jeho lidského přístupu. Ještě bych se chtěla zeptat, je nějaký rozdíl v kontinuálním podávání morfinu do žíly a podkožně?
Děkuji Vám za odpovědi na mé otázky,
S úctou k Vaší práci-k Vašemu poslání, Kateřina Zákoutská.

Kateřina Zákoutská

Vaší mamince byl již před rokem zjištěn karcinom děložního hrdla ve velmi pokročilém stádiu. Navrhovanou radioterapii si nepřála, léčila se alternativními postupy. Na bolesti užívala nejprve Zaldiar, poté když se bolesti vystupňovaly, podal jí Vámi přivolaný lékař trojkombinaci léků (Dolsin, Apaurin a Cerucal). Poté se objevily křeče, maminka ochrnula na dolní polovinu těla. Nyní maminka dostává na bolesti kontinuálně morfin i.v. a je pod kontrolou praktického lékaře, který k Vám chodí na návštěvy a léčbu řídí. Vy se ptáte, zda ochrnutí způsobily podané léky a jaký je rozdíl mezi podkožním a nitrožilním podáváním morfinu.

Vážená paní Zákoutská,

samozřejmě je pro mě velmi těžké maminčin stav posoudit takto na dálku, když jsem neměla možnost ji vyšetřit a zhodnotit vývoj jejího zdravotního stavu v čase. Z toho, co píšete, si však myslím, že prudké zhoršení bolestí a i následné ochrnutí dolní poloviny těla, je zapříčiněno spíše progresí nádoru a jeho prorůstáním do páteřního kanálu a útlakem míchy než podanými léky.
Je pravda, že morfin je k léčbě chronické nádorové bolesti vhodnějším lékem než Dolsin, který možná mohl vyvolat Vámi popisované křeče. Je to ale nežádoucí účinek extrémně vzácný a Váš známý lékař, který lék podal, nemohl tušit, že Vaše maminka zareaguje právě takto. Apaurin a Cerucal v paliativní léčbě běžně používáme, Apaurin ke zklidnění a na spaní, Cerucal proti nevolnostem a zvracení. Mohou se kombinovat jak mezi sebou navzájem, tak i s léky na bolest. Jsem přesvědčená, že lékař se maximálně snažil Vaší mamince rychle ulevit od kruté bolesti těmi prostředky, které měl v tu chvíli u sebe k dispozici, a nevinila bych jej z chybného postupu.
Je moc dobře, že maminčin praktický lékař se o maminku dobře stará, podávání morfinu kontinuálně s průběžnou úpravou dávky je jistě vhodným postupem. Je výborné, že máte pomoc od sestřiček z domácí péče, které Vám pomáhají náročnou situaci zvládat. Máte pravdu, že morfin lze podávat stejně dobře i podkožně a to jak kontinuálně dávkovačem, tak i podle potřeby přidávat menší dávku bolusem, když se objeví bolesti nebo i preventivně jako premedikaci před manipulací. Toto podkožní podávání je stejně účinné jako nitrožilní a má výhodu v tom, že je bezpečnější a tak tímto způsobem může po zaučení podávat lék i někdo z rodiny. Nebyli byste tedy s bratrem odkázáni na dojezd sestřičky z domácí péče a mohli byste sami mamince rychle ulevit ve chvíli, kdyby se bolesti zhoršily. Podkožně lze podávat i celou řadu dalších léků, třeba právě léky proti nevolnostem a zvracení. Kdyby Váš praktický lékař chtěl maminčin stav a léčbu konzultovat, může se na Cestu domů obrátit emailem nebo telefonicky. Z toho, co píšete, se zdá, že je to lékař na svém místě, je skvělé, že máte právě takového.
Jste stateční, že se s bratrem o maminku takto staráte, myslím, že je moc dobře, že stoná doma obklopena Vaší láskou a péčí a nikoliv v anonymním prostředí nemocnice nebo léčebny dlouhodobě nemocných. Přeji Vám i celé Vaší rodině hodně sil a to, abyste i v současné těžké situaci mohli prožít dobře čas, kdy jste takhle spolu.

S úctou

MUDr. Kateřina Menčíková

Dotaz zodpovídá

MUDr. Kateřina Menčíková

MUDr. Kateřina Menčíková

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz