Maminka na plicní ventilaci je na JIP, chtějí ji dát na NIP pro nás nedostupnou. Jaké máme možnosti?
Dobrý den, maminka /70 let/ , byla v půlce září umístěna na ARO , v samotě ji oživovali Hůře se jí dýchalo, ale nechtěla k doktorce, bála se asi vážně n., již měla její matka Měla psychické potíže, vše si moc brala I to , že tím že bydlí v přízemí , slýchala mluvu některých dětí, někteří si ji dobirali, že koukala u okna Vyhýbala se sluníčku, kdysi ji našli melanom, vyndali, uspesne zalecili Chodila ven jen po ránu, do marketu, pro noviny Nechtěla s náma ani na vycházku do parku pod stromy Na ARU měla teplotu, zánět plic, odsávali hlen Zánět ustoupil, stejně ji napojili na UPV Převezli ji z krajského m. do města, kde bydlí Otec se sestrou se to dozvěděli až po převozu!! Je stále napojena na UPV, pomáhá výživa přes hadičku, málo ji , je malé postavy, zeslabla Rehabituuji s ni, dávají občas sedět do křesla , aby se snažily jist v sedě Chtěli ji dát trubičku na mluvení, ale asi znervoznela nepodařilo se Měla asi 1-2 dny teplotu Opozdene nám až primář řekl, že měla zápal plic Neměli jsme to vědět hned, tedy kdykoliv , když je komplikace?? Tvrdi nám , že mají obavu, že máma si začíná asi zvykat na přístroj, málo bojuje, svaly jsou ochablé Psychicky to snáší asi houpave Bylo nám řečeno, že jako soukromy subjekt ji nemohou mít v péči více nez 2 měsíce, pojišťovna ,VZP jim to nehradí!! Je to pravda? V severočeském kraji je prý pouze Tanvald, kde mají NIP-naslednou intenzivní péči !?? Zde je nyní plno, mamku zvažují převést mimo nas kraj, do Českého Brodu, že tam víc Rehabituuji PRO NAS je to nemyslitelné, my nemáme v rodině auto, to má až strejda na Ustecku Obáváme se , že bez našich pravidelných návštěv by máma strádala Prosím, neměli by se
ji lékaři snažit postupně zkoušet odpojovat? Dali jsme ji tam fotku vnoucete Co je potřeba dělat, že zdravotního p. nemůže ani do Tanvaldu? Co Praha , je zbytečné zajímat se tam? Dekuju za odpověď
Máte několik otazníků ohledně péče o vaši maminku, která je závislá na umělé plicní ventilaci (UPV) hospitalizovaná na jednotce intenzivní péče (JIP), odkud ji lékaři plánují přeložit na oddělení následné intenzivní péče (NIP) jiné nemocnice. Ta je však pro vaší rodinu nedostupná a vy cítíte, že vaše přítomnost u maminky je klíčová k tomu, aby měla sílu v tak těžkém stavu dál bojovat. Ptáte se, zda není jiná možnost než překlad do Českého Brodu, kam chtějí vaši maminku přeložit a zda skutečně není možnost, aby zůstala tam, kde je, tedy na oddělení JIP v místě bydliště. Nedůvěrou vás také naplňuje skutečnost, že jste nebyli lékařem včas informováni o zápalu plic, který vaše maminka prodělala.
Dobrý den, paní Mileno.
Máte pravdu v tom, že máte právo být informována o každé komplikaci a změně stavu vaší maminky. Proč to však, jak píšete, neproběhlo, nemůžu posoudit, protože neznám okolnosti, které k tomu lékaře vedly.
Je pravdou, že na jednotce intenzivní péče je možné pacienty hospitalizovat skutečně jen po dobu nestabilního stavu, kdy hrozí selhání životních funkcí. Jaký je přesný časový limit, to nejspíš závisí na konkrétním zařízení a jeho nasmlouvaným rozsahem péče s pojišťovnou. Jisté je, že pokud je pacient mimo ohrožení života, není možné hospitalizaci na JIP prodlužovat. Péče, kterou teď vaše maminka potřebuje, je jiná než ta, kterou dosud potřebovala. Na oddělení JIP už patrně vaší mamince nemají co nového nabídnout. Pokud došlo ke stabilizaci kritického stavu, avšak je stále závislá na umělé plicní ventilaci, potřebuje tzv. následnou intenzivní péči. Tu jí může poskytnout specializované pracoviště NIP, kterých je v ČR několik, kapacita však asi není zcela příznivá. Hlavním posláním NIP je rychlé a bezpečné odpojení pacienta od UPV či optimalizace jeho stavu tak, aby bylo možno jej přeložit na oddělení dlouhodobé intenzivní ošetřovatelské péče (DIOP), standardní oddělení následné nebo dlouhodobé péče (LDN) či propuštění do domácí péče, včetně možnosti tzv. domácí plicní ventilace (DUPV). To může trvat individuálně různě dlouhou dobu a na tomto oddělení mají na vše potřebné lepší časovou i personální kapacitu než na JIP, kde je péče zaměřena na monitoraci životně důležitých funkcí a řešení akutních komplikací. Vždycky se dává přednost umístění pacienta co nejblíže k místu bydliště, pokud není naplněná kapacita. Můžete se podívat na seznam pracovišť, které poskytují NIP a DIOP a poradit se se sociální pracovnicí nemocnice, kde je vaše maminka hospitalizovaná, která z možností je dostupná a pro vás nejpříznivější. Zcela jistě má smysl bojovat za umístění, které vám umožní trávit s maminkou co nejvíce času. Nepochybně je pro maminku vaše přítomnost u ní velmi důležitá a prospěšná.
Přeji Vám i Vaši mamince mnoho sil a co nejvíce společného času.
MUDr. Katarína Vlčková