Maminka mého partnera má doporučenou paliativní léčbu při pokročilém onkologickém onemocnění. Má taková léčba smysl?
Dobrý den, maminka (60)mého partnera má rakovinu slinivky a mnohocetny ložiskovy proces do jater.-0,5cm a 6,5 Cm . výsledek markeru s-CA 125 1646 :( má velké bolestia a lékaři už ji zadnou chemoterapii nenaplanovali. Jen doporučení paliativni onkololecby. Nyní má 3dny morfiove náplastí a je ležící doma. Nicméně zbytek rodiny si vyprosili nějakou chemoterapii zkusit. My s partnerem máme názor , aby se rozhodne nic podobného chemo do ni nepoustelo. Nebo spis nevime.. diagnóza je samozřejmě zla. Ale má cenu slábnoucí maminku s nechutenstvím k jídlu něčemu takovému ještě brát? Neublizi ji to a nesebere cas? A dokážete nám říct v teto fázi kolik týdnu , nebo měsíců má ? Je to tak strašně rychlý .. člověk se stim nemůže smířit.
Ptáte se, zda má smysl, aby maminka Vašeho partnera s metastazujícím karcinomem slinivky podstoupila paliativní chemoterapii, když hodně rychle ztrácí sílu, má velké bolesti a nechutenství. Nejste si jistá, zda by ji v této situaci chemoterapie ještě víc nezatížila. Ptáte se také na to, jak dlouho může žít.
Milá paní Novotná,
naprosto rozumím Vaší úvaze. Podle všeho se jedná o vysoce pokročilé stádium karcinomu slinivky, který patří bohužel k těm nejhůře léčitelným. Právě proto, že dlouho nemocným nepůsobí výrazné potíže, ve chvíli, kdy je diagnostikován, je často již natolik rozšířený po těle, že není možné jej vyléčit. Je velmi těžké v takové chvíli nenabídnout nemocnému vůbec žádnou léčbu. Právě v situaci, kdy zatěžující operace nebo chemoterapie, nemůžou pacientovi život prodloužit, nabízí se léčba paliativní (v nižších dávkách než léčebná), která má za cíl postup nemoci zpomalit a zabránit rozvoji nepříjemných komplikací. Tady je však zásadní aktuální stav nemocného. Pokud nám jde o to, zlepšit kvalitu života, nesmí léčba nemocného vyčerpat a, jak píšete, připravit o čas, který by mohl věnovat tomu, co je pro něj důležité. Pokud maminka Vašeho partnera trpí silnou bolestí, nechutenstvím a slábne Vám před očima, nedá se od chemoterapie očekávat významný přínos.
Je tady ale jedno zásadní ALE. A to je její pohled na věc. Každý z nás má jiné priority a každý z nás takto závažnou situaci prožívá jinak. Někdo dá přednost tomu, aby síly, které dnes má a zítra mít nemusí, investoval do setkání s blízkými a někdo potřebuje i tu poslední kapku energie obětovat boji, i když ví, že je předem prohraný. Důležité je však vědět, proti čemu a čím bojuje. Na to je potřeba se zeptat ošetřujícího onkologa a rozhodnout by se měla sama, na základě informací, co taková paliativní chemoterapie obnáší. Jakým způsobem probíhá, jaké má nežádoucí účinky, v čem reálně by mohla pomoct a co naopak může zhoršit.
V tuto chvíli je rozhodně zapotřebí důsledná léčba bolesti, případně nevolnosti, či jiných potíží tak, aby mohla využít čas podle vlastních představ a hodnot. To je možné i v domácím prostředí, pokud máte v dosahu mobilní hospic. Případně v lůžkovém hospici.
Co se týká času, který mamince Vašeho přítele zbývá, nedá se odpovědět dost přesně, aniž bych ji znala a viděla. Avšak pokud se její stav začal horšit zlomově, tedy od určité chvíle viditelně slábne, bude v tom patrně i pokračovat. Takže pokud se horší z týdne na týden, prognóza by mohla být v řádu týdnů, pokud z měsíce na měsíc, tak v řádu měsíců a pokud ze dne na den, tak v řádu dnů.
Končím smutně, nicméně Vám přeji mnoho sil a trpělivosti. Je moc důležité, že o takových věcech přemýšlíte a snažíte se, aby i tento smutný a tíživý čas, i když možná krátký, anebo právě proto, mohl být smysluplný. Držím Vám v tom moc palce.
S pozdravem,
MUDr. Katarína Vlčková