Maminka má tumor ovaria už dva roky, stav se horší, je v paliativní terapii. Chci o ni pečovat doma, kolik máme společného času?
Dobrý den,
mamince ročník 1953 byl v roce 2018 byl diagnostikován tu ovaria řešen chemoterapií a velkou operaci s resekcí střeva- bez komplikací. V červenci 2020 podstoupila akutní operaci terminální ileostomii s velkými komplikacemi (sepse, dvě reoperace, celkem 6 narkoz během 14 dnů). Maminka tyto obrovské komplikace a dvou měsíční hospitalizaci zvládla a dostala se v celkem dobré kondici domů. V půlce září se stav začal zhoršovat a markry se zvedly na skoro 500 po konzulatci s lékařkou onkologie jsem se domluvili na paliativní terapii. Na bolest opiátové náplasti+ indometacinové čípky, novalgin při bolesti, léky na nauzeu... V tuto chvíli se stav stále zhoršuje, maminka skoro 14 dní nejí, hubne má nauzeu, občas zvrací, pije spíše po lžičkách...hodně spí a téměř nechodí ( pouze na toaletu cca 2x denně zatím s pomocí ). Chceme zvládnou péči o maminku doma, nechceme aby trpěla ... jaký společný čas nám zbývá?
Děkuji za odpověď.
Dobrý den, Hano,
Vaše maminka se dva roky léčí s tumorem ovaria, podstoupila chemoterapii a následně operaci, která ji dala další dva roky života. Letos v létě však maminka musela opět na operaci břicha, která se několikrát zkomplikovala. Mamince se podařilo těžké komplikace zvládnout, ale poslední měsíc se její stav začal opět zhoršovat v důsledku dalšího postupu nemoci. Onkologická léčba již není možná a Vy byste se ráda postarala o maminku doma. Ptáte se, jak dlouho může maminka v tomto stavu žít.
Je moc dobře, že jste se rozhodla postarat se o maminku doma, snad k tomu máte dobré podmínky a dost opory v tak těžké situaci. Stav Vaší maminky je dle Vašeho popisu skutečně velmi vážný a nejspíše má před sebou velmi málo času. To, co je teď pro její úlevu nejdůležitější, je možnost spánku. Její tělo je vyčerpané nemocí, bolestí, nevolnostmi. V takové situaci není schopno přijímat stravu, nedokáže již živiny využít ve vlastní prospěch a jakýkoliv pokus o příjem stravy, ji ještě více vyčerpává. Pokud je doma, má ve Vás oporu a má možnost s Vámi mluvit o všem, co ji nyní napadá, co jí dělá starost, nebo jí zneklidňuje, tak je to to nejvíc, co jí můžete dát. Jistotu, že na to nejtěžší není sama, i jistotu, že si nemusí dělat starosti o nic jiného než o vlastní pohodlí.
Určitě se obracejte na lékaře, který mamince řídí léčbu bolesti a nevolnosti, aby vás vybavil i injekčními léky pro případ, kdy by maminka nebyla schopna léky polknout. Pokud se podaří dát pod kontrolu bolesti a zvracení, bude Vaše maminka stále více spát a odpojovat se od reality. Může být zmatená ve smyslu, že bude mluvit o něčem, co Vám nebude dávat smysl. Pokud ji však její bludy nebudou děsit, nemusíte si dělat starosti. Mnoho umírajících v posledních dnech života mluví o balení a o cestování a potkávají své zemřelé blízké. Určitě bude dobré, když si zajistíte trošku s předstihem inkontinenční pomůcky – plenky a podložky, protože je dost možné, že velmi brzy maminka na toaletu nedojde ani s Vaší pomocí.
Pokud jde o časový odhad, je možné, že máte před sebou poslední společné dny či týdny. Moc mě to mrzí a zároveň oceňuji Vaši potřebu vidět realitu. Určitě Vám to pomůže využít i ten krátký čas na to, co považujete obě za důležité.
Přeji Vám mnoho sil.
S úctou
MUDr. Katarína Vlčková