Maminka má rakovinu krku, léčba nezabrala. Jak postupovat, abychom jí co nejvíce pomohli?

Odpověď na dotaz ze dne 24. 6. 2018 zobrazit původní dotaz

Dobrý den,

moje maminka ma rakovinu krku (pravdepodobne mandle), prošla si cyklem chemoterapie a ozařovaní, což jí velice pomohlo, mysleli jsme si, že už je to na dobré cestě, když se to opět vrátilo a nádor začal zase růst...byla znovu na chemoterapii(jiný druh) a na ozarovaní,ale bez úspěchu. Je hodně hubená, byla vždycky, další chemo lékař nedoporučil, že by jí prý více ublížila , než pomohla. Od začátku chodí do ordinace sama, přítomnost tatínka(manžela) odmítala..Přitom mají hezký vztah a tatínek dělá vše, co může,aby ji pomohl..A teď k mému dotazu. Mám takové tendence, obrátit se na ošetřujícího lékaře a zjistit, jak na tom maminka doopravdy je, protože mám podezření, že nám zdaleka neříka všechno a že třeba již další léčbu odmítla nebo se tak s lékařem domluvili. Ale zase mi přijde nefér vůči ní, zjišťovat něco "za jejími zády". Říkám si, že kdyby chtěla, řekne nám to sama. A ani nevím, jestli lékař může členy rodiny informovat(když byla hospitalizovaná, byli jsme já a můj otec uvedeni jako osoby, kterým můžou sdělovat informace). Mohli byste mi poradit, jak se zachovat nebo jak postupovat, abychom jí co nejvíce pomohli?myslím si, že kdyby nám vše upřímně řekla, ulevilo by se jí a my bychom mohli hledat způsob,jak s ní komunikovat..Ale zase se bojím se jí na to přímo zeptat, aby si zase neřekla,že už jsme ji odepsali a podobně. Já se s tím budu muset vyrovnat at brzy nebo později, bolet to bude stejne ted jako za 15 let třeba,ale jde mi hlavně o maminku,abchom jí to její utrpení co nejlépe pomohli ustát, má oteklou celou levou tvář a levou půlku obličeje ochablou a bolí jí to, neslyší už na levé ucho...Poraďte prosím.
děkuji.

Eliška

Vaše maminka má rakovinu krku, je po chemoterapii a radioterapii, po přechodném zlepšení se nyní nález na krku i celkový stav maminky zhoršuje, onkologická léčba byla ukončena a Vy se ptáte, jak mluvit s maminkou o její situaci a jak získat bližší informace od ošetřujícího lékaře o stavu onemocnění a prognóze.

Milá Eliško,

myslím, že opravdu rozumnější než se domlouvat s maminčiným lékařem bez jejího vědomí, by bylo otevřít tohle téma přímo s maminkou. Vysvětlit jí, že si o ni děláte starost a že by Vám pomohlo se ošetřujícího lékaře zeptat, jaká je současná situace a co může následovat dál, na co se připravit. Myslím, že maminčino uzavřené chování opravdu nejspíše vychází z potřeby ostatní členy rodiny před nepříznivými informacemi chránit a zvládat vše sama, jak jen to jde.
Když jí ale vysvětlíte upřímně, že Vám by bylo milejší o její nemoci spolu mluvit a třeba i vše probrat s jejím ošetřujícím lékařem, snad Vás maminka neodmítne.

Souhlas s poskytováním informací, který maminka za hospitalizace podepsala, se týkal opravdu jen doby jejího pobytu v nemocnici a lékař by nyní neměl bez jejího souhlasu nikomu dalšímu informace o jejím zdravotním stavu podávat.

Samozřejmě lze dnes mnoho informací dohledat na internetu i jinde, ale ne vždy jsou to zdroje hodnověrné a především, myslím, že sama dobře cítíte, že nejde tolik o to se dozvědět, jak se věci mají, jako o možnost otevřené komunikace v rodině a šanci nést těžké věci společně. Každý jsme však jiný, to znamená, že i potřebu a schopnost sdílet své starosti s druhými máme odlišnou. Ale myslím, že to, co můžete udělat Vy, je mluvit otevřeně o svých pocitech a přáních a zkusit tak jít mamince trochu naproti. Možná se to nepovede napoprvé, možná se to nepovede vůbec, ale připadá mi dobré to alespoň zkusit.

Moc Vám přeji, abyste náročnou situaci zvládli společně jako rodina co nejlépe a aby se Vám dostalo účinné pomoci i ze strany zdravotníků.

S úctou

MUDr. Kateřina Menčíková

Dotaz zodpovídá

MUDr. Kateřina Menčíková

MUDr. Kateřina Menčíková

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz