Maminka má neoperovatelné mnohočetné metastáze v hlavě. Může paliativní ozařování prodloužit život?

Odpověď na dotaz ze dne 13. 7. 2024 zobrazit původní dotaz

Dobrý den, mamince(71let) zjistili mnohačetné metastázy v hlavě, prý neoperovatelné, původní nádor nenašli, maminka další vyšetření zatim odmítla (má biologickou léčbu na lupenku, která by se musela ukončit), dotaz je , dá se ještě něco dělat, pomůže palitativni ozařování prodloužit život, je možné, že nezjistli, kde je nádor ?,proč to ani nekonzultovali s onkologii? Moc dekuji za odpověď

Marta Bitnerová

Vaší mamince lékaři zjistili mnohočetné metastázy v mozku, primární nádor však nebyl nalezen. Ptáte se, zda může paliativní ozařování mamince prodloužit život a jak je možné, že se nepodařilo zjistit původní ložisko.

Milá paní Bitnerová,

asi Vám nedokáži odpovědět na všechny Vaše otázky, protože nevím, jaká vyšetření Vaše maminka podstoupila a která, jak píšete, již sama odmítla. Někdy se však prostě stává, že přestože je nemocný vyšetřen velmi důkladně, zůstává původ nádoru nejasný, protože je třeba primární ložisko jen velmi malé, menší než je rozlišovací schopnost použitých zobrazovacích metod. Ale zřejmě ani v případě, že by bylo jasné, odkud nádor pochází, by nebyl navržený další postup výrazně jiný.

Paliativní radioterapie mozku je skutečně v tuto chvíli asi to nejúčinnější, co může onkolog pro maminku udělat. Chemoterapie nebývá u metastáz v mozku účinná a operace, když je ložisek mnoho, není možná. Ozařování sice rakovinu nevyléčí, ale může zpomalit růst metastáz a prodloužit tak život, někdy i částečně zmírnit obtíže, které postižení mozku nemocnému způsobuje.

Samozřejmě je třeba zvážit v jakém celkovém stavu je pacient, zda je ozařování vůbec schopen podstoupit a zda si tuto léčbu přeje absolvovat nebo ne. Také je dobré vědět, že efekt radioterapie není okamžitý, přechodně se může otok mozku a tím i obtíže nemocného dokonce zhoršit a pozitivní vliv se projeví často až s odstupem 2-3 týdnů. Proto u pacientů, kteří již jsou ve velmi špatném stavu, je třeba pečlivě zvážit, zda je tato léčba pro ně vhodná a smysluplná.

Připadalo by mi šikovné se ještě jednou sejít s ošetřujícím lékařem, který maminku i výsledky všech vyšetření zná, položit mu své otázky a probrat společně pro a proti navrhovaného postupu. Ideálně i s Vaší maminkou, aby měla všechny potřebné informace a mohla se sama rozhodnout, zda si léčbu přeje či ne.

Myslím na Vás a moc Vám přeji, abyste náročnou situaci společně zvládly co nejlépe.

S pozdravem

MUDr. Kateřina Menčíková

Dotaz zodpovídá

MUDr. Kateřina Menčíková

MUDr. Kateřina Menčíková

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz