Maminka má metastázy v játrech. Kolik máme času a jak dle postupovat?

Odpověď na dotaz ze dne 2. 2. 2019 zobrazit původní dotaz

Vazena pani doktorko,

moje 85 leta maminka byla 15.1.2019 na MR jater s timto nalezem:
Ve vsech jaternich segmentech jsou mnohocetna kulato-ovalna loziska (radove nekolik desitek) vel. od nekolika mm do 35 mm. Vetsina lozisek je vel. 1-2 cm. Nejvetsi lozisko
v S6 lateralne je se znamkami centralni nekrozy. Slezina, pankreas, ledviny a nadledviny jsou orientacne norm. V hornim plicnim poli vpravo dorzalne paramediastialne je zachycena expanze vel. asi 6x5,5 cm s radialnimi vybezky do okoli. V pravem hilu jsou zvetsene uzliny, vel. az 45 mm. Pleuralni dutiny jsou bez vypotku.
Zaver: Mnohocetne jaterni metastazy, karcinom pr. plice s hilovou adenopatii vpravo.
Doporuceno: nedrazdiva strava, pacientku odesilam k dalsi domluve na kliniku PNE FN
Plzen.
Maminka nema bolesti, nekasle, trpi nechutenstvim, hodne zhubla, poti se a je unavena.
Zije sama a zatim se o sebe dokaze postarat, krome uklidu a nakupu. Hodne cte,
zajima se o vse, pred 3 tydny jeste jezdila autem.
Vysledek MR sdelila jen me a ostatni cleny rodiny zatim nechce informovat.
Odmitla navstevu jakehokoliv lekare s tim, ze je s diagnozou smirena, sve si odzila a je stara a prilis unavena na protahovani nemoci. At ji pomohu vyridit dulezite veci, chce ve svem byte zit dokud to pujde a az bude citit, ze uz dal nemuze, mam ji odvezt na doporucenou kliniku.
Ja to vsechno respektuji, presto si delam starosti, zda je to sprave. V nemocnici pak muze lezet mesice na umele vyzive, kysliku apod. Kolik casu mame, jak rychle muze nemoc postupovat? Na tak vaznou nemoc vypada velice dobre. Muze dojit nahle ke zvratu?
Mam se bez jejiho vedomi spojit alespon s domacim lekarem, nebo vyckat?

Dekuji Vam mnohokrat za odpoved

P.S. Omlouvam se hacky a carky, Nepodarilo se mi v tomto webu prepojit klavesnici na
ceskou tastaturu.

Dana Heselberger

Dobrý den, paní Dano,

Vaše maminka má rakovinu plic s mnohočetným metastatickým postižením jater. Byla odeslána na plicní kliniku ke stanovení dalšího postupu, avšak Vaše maminka si další vyšetřování a zřejmě ani onkologickou léčbu nepřeje. Chce zůstat doma, jak dlouho to bude možné a do nemocnice by šla, až když nebude moct zůstat doma sama. Vy její přání respektujete, ale nejste si jistá, zda se přeci jen nemáte obrátit na lékaře už nyní. Máte obavy z náhlého zhoršení, chtěla byste vědět, jak dlouho ještě může být maminka soběstačná a v relativně dobrém stavu jako je teď, kdy nemá žádné bolesti ani kašel a jediným projevem nemoci je nechutenství, hubnutí, pocení a únava.

Především Vás chci podpořit v tom, že respektujete přání maminky. Vaše podpora je pro ni tím nejlepším lékem. Příznaky, které u maminky pozorujete, jsou projevem selhávání jater. Nádor na plicích ji zřejmě nijak zvlášť neobtěžuje, protože je uložen na takovém místě, kde neomezuje dýchání. Právě proto byl nádor zjištěn až při tak rozsáhlém postižení jater. Játra jsou velmi specifickým orgánem v tom, že mají značnou funkční rezervu. To znamená, že i jejich malá část dokáže dlouho zastat funkci celého orgánu. Z hlediska Vaší maminky je to výhoda i nevýhoda. Znamená to, že nemocný velmi dlouho nemusí mít žádné potíže, ale bohužel, když už se selhání jater začne projevovat, tak zhoršení může pokračovat velmi rychle a je léčbou neovlivnitelné. Játra jsou takovou továrnou v těle, kde se zpracovává vše, co se do těla dostane, tedy ze živin se tvoří důležité bílkoviny a naopak, škodlivé látky se neutralizují a vylučují z těla ven. Proto je hlavním znakem selhávání jejich funkce hubnutí, nevolnosti, často i zvracení. V pozdějších stádiích můžou být narušeny mozkové funkce a nemocní můžou být zmatení, anebo jdou do útlumu až do hlubokého spánku. Když se játra hodně zvětší, může se zvětšit i objem břicha a tlačit na bránici a plíce a způsobit pocit dušnosti. Někdy se začne tvořit i voda v břiše, která může dušnost zhoršit.

Tím Vás nechci zastrašovat, ale myslím, že je dobré vědět, co se může stát a mít plán, na koho se v takové situaci obrátit. Pokud se totiž již některé příznaky objevily, může ke zlomu dojít kdykoliv, i poměrně rychle. Kdy, to Vám říct nedovedu, ale někdy se stav může zhoršit i v průběhu několika dnů. Neznamená to však, že byste měla maminku okamžitě odvézt do nemocnice. Pokud si maminka nepřeje onkologickou léčbu, není nemocnice místem, ze kterého by mohla mít zásadní prospěch. Při tak pokročilém onkologickém onemocnění umělá výživa v nemocnici nedokáže život prodloužit, protože játra nedovedou živiny z krve využít a zpracovat ve prospěch nemocného. Tělo ve stavu vyčerpání rezerv funguje trochu jinak a výhodou je, že nemocní v takové situaci nepociťují ani trochu hlad. A pokud by se tělu dodávaly živiny navzdory nechutenství, spíše by přišlo zvracení, a ještě větší vysílení.

Místo, kde by se mamince mohlo dostat správné pomoci a úlevy od všech možných potíží a komplikací, je hospicové zařízení. Dle Vámi popsané situace spíše lůžkové. Jestli jsem dobře pochopila, maminka by v situaci, kdy by se nedokázala o sebe postarat sama, nechtěla být závislá na péči rodiny, ale raději by se svěřila do rukou zdravotnického zařízení. V hospici má nemocný, na rozdíl od nemocnice, k dispozici nejen zdravotnický tým – lékaře a sestry, ale i psychoterapeuty, sociální pracovníky a duchovního (v případě zájmu). Je to zařízení, kde má nemocný mnohem vyšší komfort než v nemocnici, příbuzní s ním můžou být kdykoliv a jakkoliv dlouho a lékaři jsou odborníci právě na léčbu všech potíží, které nevyléčitelná nemoc přináší, aby nemocnému umožnili úlevu a poskytli čas na to důležité. Žádat o hospicovou péči nemůžete bez vědomí maminky. Ale myslím si, že když jí vysvětlíte, co jí taková péče může přinést, bude se moct lépe rozhodnout, co volit ve chvíli, kdy nebude moct zůstat doma.

Je však jistě zapotřebí zaslat žádost do hospice dříve, než ho budete potřebovat, aby už byla maminka v pořadníku. Když se stav zhorší, bude na rozhodování a zařizování pozdě, a nebude jiná možnost než volat záchranku, která by maminku odvezla do nejbližší nemocnice. Rozhodně Vám nedoporučuji cokoliv podnikat bez jejího vědomí. Je velkým darem, že ve Vás má důvěru a jestli byla schopna se Vám otevřít a svěřit, určitě bude pro ni přijatelnější na téma plánu péče mluvit než něco domlouvat bez jejího vědomí. Můžete rozhovor začít právě tím, že nechcete nic dělat bez jejího souhlasu a že byste jí moc ráda zajistila péči podle jejich představ. A právě proto je zapotřebí mluvit co nejdříve o tom, co by si přála a jak to zajistit. Když je ještě schopna si vybrat z možností, které jsou a když je ještě čas vše v klidu domluvit a zabezpečit.

Pro informace o dalších možnostech péče můžete kontaktovat poradnu Cesty domů.

Přeji Vám i Vaší mamince mnoho sil a co nejklidnější čas.

S velkou úctou

MUDr. Katarína Vlčková

Dotaz zodpovídá

prim. MUDr. Katarína Vlčková

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz