Maminka má metastázy v celém těle, aktuálně vysoké teploty a bolesti. Jak poznám, že je v posledním stadiu onemocnění?
Metastázy celého těla Dobrý den Moje maminka 72 let . Byly ji zjištěny metastázy po celém těle. Dostalo se jí to do kostí. Zjištěno bylo že to jde z ledvin. Ale bohužel ty metastázy má už všude a lékaři se rozhodli že léčba v jejím stavu by ji více spíš ublížila s vyčerpala. Má bolesti nohy od pravého kolene až k pánvi . Bez berle ji to už nejde a poslední dobou i s berli ji to dělá problém. Navíc si zlomila ruku a díky této zlomenině a zhubnutí má 48 kg ji byly zjištěny po různých vyšetření metastázy. Můj dotaz když pustí maminku domu do péče jen s léky na bolest jak dlouho tu ještě s náma bude. Je to pro mě velice emotivní a těžké. Dívat se jak maminka trpí . Jak poznám poslední stadium. A jak ji ulevit od největší bolestí až nastane. V nemocnici kde zatím je má pořád teploty vysoké. Zlomenina ruky je již v pořádku ,ale teploty přetrvávají. Dávají ji kapaky na ředění krve a nějaké minerály . Hospic jsem zamítla . Chci se o ní postarat. Jaka je prognóza až ji pustí domu. Děkuji za odpověď
Vaší mamince bylo zjištěno metastatické postižení kostí i jiných částí těla, nejspíše původem z tumoru ledviny. Onkologická léčba v důsledku pokročilosti onemocnění nebyla zahájena a vy byste ráda věděla, kolik času má vaše maminka před sebou, když není možné nemoc léčit, pouze podávat léky na bolest, které má maminku trápí.
Dobrý den,
bohužel Vám nedokážu říct nic konkrétního ohledně časové prognózy, na to bych musela mít mnohem více informací a musela bych maminku znát osobně. Je velmi těžké odhadovat prognózu i u pacientů, které známe, na dálku to není možné vůbec. Doporučuji Vám tedy zeptat se na vše, co potřebujete vědět ohledně budoucího vývoje onemocnění, ošetřujícího lékaře maminky.
Ohledně péče v domácím prostředí vám doporučuji zajistit si domácí hospic, nebo alespoň zdravotní domácí péči – tu může předepsat lékař z nemocnice či praktický lékař. Sestřička domácí péče může navštěvovat maminku a podávat ji dle ordinace lékaře léky injekčně, pokud to bude zapotřebí. Na bolest máme v dnešní době již velmi účinné postupy, i když ne vždy je možné ji zcela odstranit. Někdy se musíme spokojit s tišením na snesitelnou úroveň. Léčbu silné bolesti však musí vést lékař, který má se silnými analgetiky zkušenost. Takže určitě budete potřebovat odbornou pomoc buď ve formě ambulance (paliativní, algeziologická — ambulance pro léčbu bolesti, praktický lékař, onkolog) anebo ve formě domácího hospice.
Rozpoznat poslední stádium života není vždy snadné. Často se stav nemocného v závěru života zhoršuje postupně. Prohlubuje se slabost, nemocný ulehne, více času spí, méně komunikuje, uzavírá se do sebe, přestávají jíst a pít. Často se naši pacienti „prospí“ až do posledního dechu. Někdy však vyčerpání prohlubují právě bolesti, zvracení či dušnost. Proto je důležitý dohled lékaře, který bude moct reagovat na tyto potíže a ordinovat léky, které uleví. Obecně se dá říct, že když se únava, slabost a spavost prohlubují v horizontu týdnů, tak má pacient před sebou týdny života. Pokud se stav zhoršuje den ode dne, můžou zbývat dny.
Nevím, jestli jsem Vám pomohla, ale na dálku Vám bohužel nic konkrétnějšího napsat nemůžu. Určitě se ptejte ošetřujících lékařů a ohledně zajištění navazující péče v domácím prostředí kontaktujte sociálního pracovníka v nemocnici, aby Vám pomohl vybrat služby, které Vám umožní péči o maminku doma zvládnout.
Přeji hodně síly
Katarína Vlčková