Maminka má metastázující nádor, začala třetí sérii chemoterapie. Nevím, proč maminku neoperovali? Lékař mi na to neodpověděl.

Odpověď na dotaz ze dne 17. 11. 2015 zobrazit původní dotaz

Dobrý den,mamince(71let) před rokem diagnostikovali zhoubný nádor na vaječníku.Podle vyšetření z CT neoperovatelný.Měla vodu na plicích,odsáli ji třičtvrtiny litru.Prodělala 2x sérii chemo a po třičtvrtě roku opět KO na CT lékaři zjistili,že se nic nezlepšilo,spíš naopak metastázy se rozšířily dále na pobřišnici,nejprve je měla na pánvi a játrech.Ted začala třetí serii chemo.Hledal jsem na internetu něco o této nemoci a vždy jsem našel způsob léčby : operace a buď ozařování nebo chemoterapie.U maminky to tak není a já bych chtěl vědět proč.Od dr jsem se odpovědi nedočkal.Děkuji.

Jaromír Šmída

Vaší mamince lékaři před rokem zjistili rakovinu vaječníku s metastázami v játrech a pánvi, maminka podstoupila chemoterapii, ale dle kontrolního CT nemoc postupuje, objevily se další metastázy na pobřišnici. Na základě tohoto výsledku byla mamince indikována další chemoterapie. Vy se ptáte, proč Vaši maminku lékaři neoperovali.

Vážený pane Šmído,

i když Vaši maminku neznám a mojí specializací je interna a paliativní medicína, nikoliv chirurgie či onkologie, z toho, co píšete, vyplývá, že již ve chvíli, kdy se na nádor přišlo, byly zároveň zjištěny i vícečetné metastázy. To je situace, kdy by operace již ničemu nepomohla.
Chirurgický výkon je skutečně často prvním krokem v léčbě nádorového onemocnění, ale pouze tehdy, je-li nádor operací odstranitelný, tedy pokud by byl v případě Vaší maminky omezen pouze na vaječník či eventuálně přilehlé lymfatické uzliny.
Ve chvíli, kdy je nádor již generalizovaný, tedy rozšířený po těle, je skutečně namístě léčba systémová, tedy chemoterapie, a to i s vědomím, že tato léčba již velmi pravděpodobně pacienta nevyléčí, pouze zpomalí postup nemoci a získá tím pro pacienta nějaký čas navíc.
Samozřejmě ve chvíli, kdy se ukáže, že chemoterapie nezabírá a nemoc postupuje i přes všechnu léčbu, je vždy složitá otázka, zda zkusit další linii léčby, tedy jinou chemoterapii, nebo zda tato léčba již pacienta příliš zatěžuje a je spíše rozumnější onkologickou léčbu ukončit a mírnit pouze nepříjemné symptomy nemoci.
To ale musí vždy zvážit ošetřující lékař, který pacienta dobře zná a ví, jak na léčbu reaguje a co si pacient, kterému lékař vysvětlil všechna pro a proti, sám přeje. Většinou také tato rozhodnutí nejsou záležitostí jednoho lékaře, ale onkologové se o tom radí v týmu.
Nemyslím si tedy, že by lékaři udělali v případě Vaší maminky chybu v tom, že ji na začátku léčby neoperovali, spíš je škoda, že Vám vše pořádně nevysvětlili. Rozhodně se ale nenechte odradit a ptejte se dál. Povzbuďte i maminku, aby se ptala na to, co ji zajímá a co ji trápí. Je třeba, abyste oba situaci dobře rozuměli, a také, aby maminka měla možnost říct, co si pro sebe v léčbě a péči přeje a co nepřeje.
Držím palce Vám i Vaší mamince.

S úctou,

MUDr. Kateřina Menčíková

Dotaz zodpovídá

MUDr. Kateřina Menčíková

MUDr. Kateřina Menčíková

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz