Maminka má karcinom prsu, metastázy, byla dušná, punktovali jí výpotek. Co bude dál?
Dobry den,
Mamince zjistili karcinom prsu,metastaze na plicich i v kostech.
Trpěla velkou dusnosti nechutenstvím a zvracením.
Na chirurgickem oddělení brali vypotek a odsavali dva dny vodu.Poprve 1000ml,druhy den 750ml.
Poté měla zavedeny dren.
Nyní je doma a čekáme do příštího čtvrtka na konzultaci s onkologem.Neni soběstačná.
Chtěla bych se zeptat,co bude dal? Kolik má času?
Dekuji za odpověď
Ptáte se na možný průběh onemocnění Vaší maminky, kterou trápí potíže způsobené rakovinou prsu, zejména v důsledku výpotku při metastatickém postižení plic. Maminka podstoupila punkci, předpokládám že hrudní, dva dny po sobě. Při nahromadění výpotku byla dušná, je velmi slabá, trpí nechutenstvím, zvracela.
Dobrý den, Kláro,
výpotky při onkologickém onemocnění mají velkou tendenci k doplňování. Proto je výhodné do dutiny, kde se výpotek tvoří, zavést drén. Ne vždy je však možné drén v dutině ponechat. V takové situaci je zapotřebí výpotek odsávat pravidelně, když se dušnost zhorší. Při dušnosti, které nejde ulevit punkcí, používáme opioidy, které pocit dušnosti jakékoliv příčiny utiší a nemocnému uleví. Jejich výhodou je i velmi dobrý účinek proti bolesti, která se u kostních metastáz může rozvinout.
Pokud maminka není soběstačná v důsledku slabosti a pokud stále trpí nevolností a zvracením a nemá chuť k jídlu, tak se obávám, že je onemocnění příliš pokročilé a chemoterapii nebude možno mamince podat. Je to léčba, kterou volíme v případě, kdy je šance na zpomalení průběhu nemoci, ale pouze v případě, kdy by tato léčba nemocného neoslabila ještě více než nemoc samotná. Chemoterapie je totiž velmi toxická a může vyvolat velmi nepříjemné nežádoucí účinky jako je právě nevolnost a nechutenství. Proto musí onkolog dobře zvážit, zda by léčbou slabost a vyčerpání Vaší maminky ještě nezhoršil. Podle toho, co píšete, se obávám, že možnosti léčby budou velmi omezené, dost možná jí nebude možno podat vůbec.
Každopádně bude velmi důležité postarat se o to, aby maminka netrpěla dušností, bolestí, zvracením či úzkostí. Pokud by byla onkologická léčba zahájena, měl by se o vše postarat onkolog. Pokud maminku na onkologii léčit nebudou, bude vše na jejím praktickém lékaři a jistě bude zapotřebí se co nejdříve obrátit na zařízení hospicového typu, anebo na ambulanci paliativní péče, pokud máte některé z těchto zařízení v dosahu. Paliativní tým v hospici či v paliativní ambulanci by mohl mamince pomoct s tišením všech potíží fyzických a zároveň být podporou psychickou a duchovní pro ni i pro Vás.
Jak dlouho bude Vaše maminka žít, Vám nedokážu říci. Máme zkušenost s tím, že když se stav horší z týdne na týden, tak časová prognóza je v týdnech, pokud se začne stav zhoršovat den ze dne, tak je prognóza ve dnech. Více by Vám mohl říct ošetřující lékař maminky, který bude znát všechny potřebné podrobnosti ke zhodnocení prognózy. Určitě by bylo dobré, pobavit se s maminkou zcela otevřeně o tom, jak by si další péči o sebe představovala. Zda by si přála být doma, pokud jsou k tomu podmínky a máte v dosahu domácí hospic či ochotného praktického lékaře, anebo zda by si přála závěr života při zhoršení stavu strávit v lůžkovém hospicovém zařízení. Je totiž vhodné se připravit včas i na situaci, kdy bude potřebovat celodenní péči. Na poslední chvíli se takové věci řeší velmi špatně a pak nezbude jiné řešení než nemocnice, kde v dnešní době může být situace značně náročná a nepohodlná.
Přeji Vám i Vaší mamince mnoho sil do příštích dnů a týdnů, a hlavně co nejvíce společného a klidného času.
S pozdravem a úctou
MUDr. Katarína Vlčková