Maminka má cirhózu jater. Jak vypadá konečné stádium této nemoci?

Odpověď na dotaz ze dne 30. 7. 2024 zobrazit původní dotaz

Dobrý den,
ráda bych se zeptala, jaká jsou konečné fáze těžké cirhózy jater, pravděpodobně důsledkem nějakého zánětu.
Maminka má již i volnou tekutinu v dutině břišní, poškozenou slinivku kvůli správnému nedodržování celiakie.
Momentálně je schopná ještě s pomocí chodítka, se dostat na wc, do postele.
Již má, ale velké nechutenství, které se zhoršilo během 7-10 dnů.
Problém při polykání léků, často jí to nabírá ke zvracení, pak je dost z toho vyčerpaná
Již nezvládá osobní hygienu (sprchování).
Většinou má jogurt ovocný s bílkovinou od lékaře, naběračku polévky, ovocná kapsička pro děti, nebo rozmačkaný banán. Pitný režim 0,5l - 1l, teď ale spíše jen 0,5l,
Doporučené léky: Verospiron 2x100mg, Furon 40mg ráno, Ursofalk 2x1000mg, Vigantol 10 kapek, Soja milk občas do kaše přidáváme.
Moc děkuji za vysvětlení a Váš čas
Martina

Martina

Vaše maminka má cirhózu jater, zřejmě v důsledku jejich poškození zánětem. Trpí nechutenstvím, je pro ni těžké polykat léky. Potřebuje pomoc s hygienou. Ptáte se, jak vypadá konečné stádium tohoto onemocnění. 

Dobrý den paní Martino,

potíže, které popisujete jsou bohužel typické pro velmi pokročilé poškození jater. U jater je zrádné, že se porucha jejich funkce začne projevovat až když zbývá malá funkční část, tedy až při rozsáhlém poškození. Únava, nechutenství až odpor k jídlu (zejména s obsahem bílkovin), zvracení, hromadění vody v břiše, následně otoky nohou a dříve nebo později žluté zbarvení očního bělma a kůže často spojené se svěděním kůže, jsou příznaky nevratně selhávající funkce jater. Čím rychleji se tyto potíže zhoršují, tím vážnější situace je a tím méně času může zbývat. Zhoršení bývá velmi často skokové a bohužel jej v těchto stádiích nedokážeme medicínsky nijak zastavit ani zpomalit. Na dálku, a aniž bych Vaši maminku viděla, nedokážu blíže posoudit, zda je Vaše maminka právě v této situaci, ale dle Vašeho popisu to na mě působí, že by to tak mohlo velmi brzy být.

Je dobré vědět, že nepomáhá nucení k jídlu či pití. Selhávající játra nedokáží zpracovat živiny ani tekutiny, proto maminka jí a pije stále méně. Pro pečující bývá těžké přijmout, že jejich nemocný blízký nejí, ale zrovna u nemocných jater je nechutenství velmi intenzivní, a i pouhé pomyšlení na jídlo může způsobovat zvracení a tím i další úbytek sil. Pokud máte možnost, bylo by pro Vás moc dobré kontaktovat paliativní péči – domácí hospic či ambulanci paliativní medicíny. Případně lůžkový hospic, pokud není možné, aby s maminkou někdo zůstal doma. Je dost možné, že její stav je již nyní hodně křehký a nepřekvapilo by mě, kdyby se její potíže nadále zhoršovaly v horizontů týdnů či dnů. Existují léky, které jí můžou hodně ulevit od nevolností. Chuť k jídlu a slabost však zlepšit nedokážeme. Je možné i vypustit část vody z břicha a tím snížit tlak v břiše, což může mamince významně ulevit.

Mrzí mě, že pro Vás nemám lepší informace. Přeji Vám i Vaší mamince hodně sil, abyste čas, který spolu máte, mohly co nejlépe naplnit.

S úctou

Katarína Vlčková


 

Dotaz zodpovídá

prim. MUDr. Katarína Vlčková

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz