Maminka je ve vigilním kómatu. Jak zmírnit její utrpení?
Dobrý den, maminka je po úrazu hlavy,kdy ji srazilo auto. Již sedm měsíců je ve vigilním kómatu. Dnes se prý stav zhoršil. Přestala vylučovat. Jaké jsou postupy? A lze zmírnit utrpení?. Děkuji za odpověď
Vaše maminka je sedm měsíců v takzvaném vigilním kómatu po té, co byla sražena autem. Její stav se nyní zhoršil a vy se ptáte, jaké jsou postupy a zda lze mírnit utrpení.
Vážená paní Pobjecká,
vigilní kóma je stav, při kterém pacient nevykazuje známky vědomého vnímání okolí, ale přitom má zachované základní vegetativní funkce — dýchání, krevní oběh, vylučování a cyklus spánku a bdění. Pacienti mívají otevřené oči, mohou mít také reflexní pohyby. To vše vyvolává dojem, že stačí kousek a nemocný se probere a bude zase jako dřív. Přesto je prognóza obecně špatná, čím déle tento stav trvá, tím je bohužel horší.
Péče o pacienty ve vigilním kómatu, které trvá již nějakou dobu, je obecně podpůrná. Cílem je minimalizovat vznik proleženin, infekčních či jiných akutních zdravotních komplikací. Výhodou je dobře vypracovaný plán péče, který v ideálním případě odpovídá přáním a hodnotám pacienta, pokud je někdy vyjádřil, nebo je takový plán vypracováván ve spolupráci s blízkými.
Součástí plánu je postup pro případ zhoršování stavu – zda hlavním cílem bude prodloužení života pacienta nebo spíše komfort, dobrá léčba symptomů a bude-li se stav dále zhoršovat i klidné úmrtí. Případně může plán péče počítat s takzvaným terapeutickým pokusem, kdy jsou například lékařem naordinována antibiotika a infuze tekutin, ale neprojeví-li se jejich efekt do 2 dnů, pak jsou vysazena a cíl péče je znovu přehodnocen.
Postup u vaší maminky závisí také na tom, jak lékaři rozumí vašim přáním a obavám. A je důležité o nich s lékaři mluvit. Lékaři někdy mylně předpokládají, že rodina trvá na prodlužování života za každou cenu a jindy naopak, že chce hlavně mírnit utrpení – především bolesti a obtížné dýchání. V řadě nemocnic dnes fungují takzvané paliativní týmy, jejichž členové pomáhají právě s vyjasňováním cílů péče a formulací plánů péče. Je možné si vyžádat jejich konzilium.
Co se týká mírnění utrpení, je důležité sledovat reakce pacienta a podle toho postupovat. Nejčastěji používanými léky na bolesti jsou opioidy (morphin), které také velmi účinně tlumí pocit dušnosti a mají dobře řešitelné nežádoucí účinky. Jinými často používanými léky jsou takzvaná sedativa, která pomáhají závažné utrpení mírnit uvedením do různě hlubokého spánku. A pochopitelně existuje celá řada dalších postupů, které ale lékaři i ostatní pečující profesionálové znají.
Snad vám moje odpověď pomůže v této nelehké situaci.
Irena Závadová