Maminka je po mrtvici a operaci, byla v umělém spánku. Nyní už není, ale spí dál. Jak dlouho to může trvat, vnímá mě?
Moje maminka prodělala mozkovou mrtvici,operovali ji a byla v umělém spánku,uz ale v umělém spánku není,kdyz jsem na ni mluvila,chvilkama jakoby zatřásla hlavou.vypada jako když spí hodně tvrdě chvilkama i zachrapala.zajimalo by mě.jak se říká tomuto stavu,a jestli mě vůbec maminka vnímá. A jak dlouho člověk může takto spát.Moc děkuji za odpověď.Lenka
Vaše maminka prodělala cévní mozkovou příhodu, lékaři ji operovali a poté byla v umělém spánku. Nyní již není tlumena, ale přesto se neprobouzí a Vy se ptáte, jak dlouho tento stav může trvat a zda Vás maminka vůbec vnímá.
Milá Lenko,
porucha vědomí může mít různou hloubku a podle toho ji lékaři popisují jako somnolenci (zvýšená spavost, kdy ale pacient je schopen zareagovat na oslovení nebo dotek), sopor (nemocný nekomunikuje a reaguje jen na bolestivé podněty) nebo kóma (hluboké bezvědomí).
Jak dlouho maminka bude v tomto stavu, záleží na tom, jak těžce byl mozek během proběhlé mrtvice poškozen, ať už útlakem při krvácení do mozku nebo nedostatkem kyslíku při ucpání mozkové tepny. Na to Vám zřejmě ani ošetřující lékaři nedokážou v tuto chvíli s jistotou odpovědět. Teprve nejbližší dny a týdny ukáží, jak závažná příhoda byla a nakolik se z ní maminka dokáže zotavit.
Protože neznám Vaši maminku ani bližší průběh její nemoci a výsledky vyšetření mozku, neumím se k tomu vůbec vyjádřit. Obecně je možný jakýkoliv průběh, od toho nejpříznivějšího, kdy se nemocný z bezvědomí probere v podstatě bez neurologického postižení, nebo se sice probere, ale s nějakou poruchou, která se může týkat např. hybnosti, řeči nebo paměti, ale i dalších funkcí, záleží na tom, která oblast mozku byla zasažena. Postupnou rehabilitací se pak může podařit rozsah postižení zmírnit. Bohužel existuje i možnost, že se maminka z kómatu již neprobere, že postižení mozku bylo natolik závažné, že již nikdy nebude moci mluvit ani chodit. Obecně platí, že čím déle porucha vědomí trvá, tím menší je šance na příznivý průběh. I když samozřejmě existují i výjimky, jsou známy případy pacientů, kteří se z bezvědomí probrali po několika týdnech nebo dokonce měsících.
Rozhodně i na nemocného v hlubokém bezvědomí má smysl mluvit, dotýkat se ho, hladit event. i jemně masírovat, pouštět mu například příjemnou hudbu a i jinak stimulovat jeho smysly. Maminka třebaže není schopna odpovídat, zřejmě něco z toho, co se děje, vnímá. Velký význam má i vhodné polohování a intenzivní rehabilitace. Zkuste se na tom domluvit s ošetřujícím personálem, sestřičky nebo fyzioterapeut Vám mohou ukázat, zda a jak případně s maminkou můžete cvičit. Ošetřujícího lékaře se zas přeptejte na otázku nejbližšího vývoje zdravotního stavu a prognózy, má o Vaší mamince jistě více informací než já. Přeji Vám i Vaší mamince vše dobré.
S úctou
MUDr. Kateřina Menčíková