Maminka 15leté dcery má špatnou prognózu a otec roky nejeví zájem. Jak zařídit, aby se opatrovníkem stal zletilý bratr?

Odpověď na dotaz ze dne 14. 8. 2024 zobrazit původní dotaz

Dobrý den, neteři objevili lékaři rakovinu, prognóza není moc dobrá a má velké obavy co bude s její 15letou dcerou, zda může být opatrovníkem její 21letý syn tzn. bratr . Sourozenci mají každý jiného otce a otec dívky sice žije , ale nemá o ni zájem a cca 10 let se neviděli. V domácnosti žili jen matka, syn a dcera. Má obavy, aby dcera nemusela ke svému otci a přála by si, aby sourozenci byli spolu. Co má pro to udělat, aby to tak bylo, jak má postupovat. Děkuji za odpověď, popřípadě radu kam se mám obrátit s dotazem.

Jitka

Píšete, že Vaši neteři zjistili rakovinu a její prognóza není dobrá. Dále píšete, že neteř má velké obavy, co bude s její patnáctiletou dcerou. Zjišťujete pro ni, jestli by mohl být opatrovníkem její dospělý bratr. Ptáte se, co je pro to třeba udělat. Dodáváte, že otec dívky o ni nemá zájem a asi deset let se neviděli.

Dobrý den,

v této situaci záleží na tom, zda je otec uveden v rodném listu dcery, resp. je právně jejím otcem, nebo zda je “jen” biologickým otcem bez potvrzeného právního vztahu k dceři. Pokud jde o první z uvedených situací, tzn. po smrti matky nebude nikdo, kdo by měl rodičovskou odpovědnost, bude soud jmenovat poručníka. Poručníkem může být jmenován i zletilý syn. V řízení soud bude zjišťovat rodinnou situaci a preference nezletilé dcery. 

Pokud jde o druhou situaci, tzn. po smrti matky je zde otec, pak platí, že jako přeživší rodič má nadále rodičovská práva a povinnosti, včetně například povinnosti poskytovat dítěti výživné. V této situaci tedy nepůjde o jmenování poručníka (který v podstatě nastupuje na místo rodiče), ale zvážit, zda by dcera mohla být svěřena do péče jiné osoby než otce. Otec pak zůstane zákonným zástupcem dcery a bude mít rodičovskou odpovědnost, soud ale může svěřit dceru do faktické péče jiné osoby. Podle okolností by bylo možné zvážit i omezení rodičovské odpovědnosti a v rozsahu omezení by pak na místo otce nastoupil soudem jmenovaný opatrovník.

Obecně je dobré situaci konzultovat s orgánem sociálně právní ochrany dítěte, který bude vstupovat do řízení, pokud by se měl jmenovat poručník nebo by soud měl řešit otázku svěření dcery do péče. Matka může rovněž sepsat prohlášení o tom, kdo by měl být dceři jmenován jako poručník/opatrovník, nebo komu by měla být svěřena do péče. Toto prohlášení sice soud nezavazuje ke konkrétnímu rozhodnutí, bude ho ale zohledňovat podobně jako prohlášení dcery nebo dalších blízkých z rodiny.

S pozdravem

Barbora Steinlauf

Dotaz zodpovídá

JUDr. Barbora Steinlauf, MA, Ph.D.

JUDr. Barbora Steinlauf, MA, Ph.D.

právnička v oblasti zdravotnického práva

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz