Mamince má glioblastom a ložiska na mozku. Na co se připravit? Je naděje?
Dobrý den moji mamince byl před měsícem diagnostikován glioblastom Ind wildtype a prý už nemá naději na vyléčení . Má dvě ložiska. ,asi ji prý zbývá jen par měsíců. Ložisko v levé hemisfére s názorovou cestou která byla operačně vypuštěna a další ložiska v čelním laloku.Čeká ji ale chemoterapie a ozařování . Opravdu není naděje? Na co se mám prosím připravit a co ji čeká? Předem děkuji z pozdravem Martina
Vaše maminka má nově zjištěný zhoubný nádor mozku. Čeká ji protinádorová léčba a vy se ptáte, co můžete očekávat do budoucna, zda je naděje.
Vážená paní Literová,
bohužel glioblastom patří mezi nádory, kde cílem velmi často není vyléčení, ale zpomalení postupu nemoci a omezení obtíží, které nádor způsobuje. Pacienti typicky podstupují kombinovanou protinádorovou léčbu — chirurgické zákroky, záření a chemoterapii. Píšete o pár zbývajících měsících — jde o statistický údaj, který říká, že obvyklá délka přežití od stanovení diagnózy je 12 až 15 měsíců. Ptáte se, zda je naděje — chápu vaši otázku, ale odpověď na ni není jednoduchá. Naděje na úplné vyléčení je velmi pravděpodobně malá, naděje na zpomalení nemoci jistě je. Naděje na to, že maminka bude i přes takto závažné onemocnění žít bez větších obtíží, jistě také je. Stejně jako je naděje, že i tento čas pro ni bude smysluplný a naplněný. Pro těžce nemocné má naděje mnoho tváří a je velmi proměnlivá. Může se týkat celého života nebo jen jediné dobře prožité hodiny. Mít kolem sebe blízké, kteří chápou a rozumějí, bývá v tuto dobu nakonec to nejdůležitější.
Než se maminka do léčby pustí, bylo by dobře s ošetřujícím lékařem probrat vše, co ji čeká, zřetelně se domluvit, co je cílem léčby. Co léčba může přinést dobrého, ale také čím vším maminku může zatížit. Někdy je pro lékaře vlastně těžké protinádorovou léčbu vůbec nenabízet — ale i tento postup může být zcela na místě a nemocnému může přinést kvalitní čas bez utrpení způsobeným léčbou. Nebojte se třeba lékaře zeptat, co by se stalo, kdyby maminka protinádorovou léčbu vůbec nepodstoupila a využívala by léčbu symptomů (bolesti, zvracení, nevolnosti atd.). Můžete se také o radu obrátit do ambulance paliativní medicíny — lékaři s touto specializací obvykle pracují v hospicích. Mají zkušenosti se zvládáním průvodních obtíží, které jsou vyvolány vážnou diagnózou, ať již jde o nádor nebo pokročilé selhání srdce.
Ptáte se také, co můžete čekat. Obvykle nemocní s léčbou neovlivnitelným nádorem slábnou, ztrácejí chuť k jídlu, jsou hodně unavení a více a více času prospí. V tom je dobré jim vyhovět a do ničeho je příliš nenutit. Samozřejmě, že pokud je nemocný v léčebném režimu, pak je potřeba dbát na přísun kvalitních potravin a přiměřenou fyzickou zátěž. Mohou se objevit bolesti hlavy a zvracení, které ale lze zvládat léky.
Přeji vám i vaší mamince, aby čas, který před vámi nyní leží, byl i přes závažnou diagnózu smysluplný a ne jen plný utrpení a strádání.
S úctou
MUDr. Irena Závadová