Mamince diagnostikovali pokročilou rakovinu. Co pro ni můžu udělat?

Odpověď na dotaz ze dne 4. 7. 2024 zobrazit původní dotaz

Dobrý den,
Maminka byla převezena rychlou do nemocnice,na internu. Poměrně hodně za měsíc shodila cca 20kg. Nejí..na ct ji našli metastáze na játrech,bohužel se ještě neví kde je hlavní ložisko.. Prosím co mohu udělat,abych mamince pomohl.. Michal

Michal Košař

Vaše maminka začala rychle hubnout, nakonec potřebovala hospitalizaci, kde jí zjistili metastázy na játrech. Nyní probíhá další vyšetřování. Ptáte se, co pro ni nyní můžete udělat.

Dobrý den,

z Vašeho dotazu vnímám, že stav Vaší maminky se zhoršil poměrně rychle a informace o takto závažné diagnose jsou ještě velmi čerstvé. Pro ni samotnou, ale i pro Vás a další blízké to jistě musí být velmi náročná situace. Je zcela pochopitelné, že nyní hledáte cesty, jak mamince pomoci. Zároveň si uvědomuji, že i číst tento text může vyvolávat silné emoce. Bohužel se však na Váš dotaz nedá odpovědět, aniž bychom se dotkli velmi těžkých témat.

Nyní nemám k dispozici veškeré podrobnosti, takže k medicínské stránce se mohu vyjádřit jen velmi obecně. Bohužel v situaci, kdy se objeví takto výrazné celkové příznaky onemocnění a zároveň jsou zjištěny mnohočetné metastázy, je nádorové onemocnění zpravidla již nevyléčitelné. Cílem lékařů tak může být život prodloužit podáním léčby, která zpomalí průběh onemocnění (např. chemoterapie). Taková léčba je ale velmi náročná a někdy ji lékaři nedoporučí zahájit, protože by mohla nežádoucími účinky způsobit více škody než užitku. Zcela konkrétně by s Vámi vše měl probrat ošetřující lékař Vaší maminky, až bude mít všechny potřebné informace. 

Nicméně i pokud se ukáže, že onemocnění Vaší maminky je již neléčitelné a lékaři Vaší mamince nedoporučí onkologickou léčbu zahájit, je řada věcí, kterou je pro ni možné udělat. 

Po medicínské stránce bych Vám chtěl doporučit, aby se do péče o Vaší maminku zapojil i odborník na paliativní medicínu, ať už cestou paliativního týmu v nemocnici (pokud je k dispozici), případně po propuštění domů cestou ambulance paliativní medicíny. Takový lékař či lékařka může pomoci s tišením bolestí a jiných obtíží, které mohou při nemoci nastat. Zároveň bude mít více času na podrobný rozhovor. To může pomoct Vaší mamince se v nemoci lépe zorientovat, ujasnit si, co lze čekat do budoucna a udělat si plán i pro případ, že se stav bude dále horšit. Součástí tohoto plánu může být i otázka, jak postupovat v samotném závěru života, zda by si Vaše maminka přála zůstat až do konce doma a případně kdo by Vám mohl pomoci o ni pečovat. 

Krom medicínské stránky má celá situace i obecnější, “lidský” rozměr — kde je prostor pro Vás a další blízké Vaši maminku podpořit. Není jedna univerzální rada, jak by taková podpora měla správně vypadat — každý si pro sebe můžeme přát něco jiného. Někdo ocení soukromí a klid, někdo naopak přítomnost blízkých či rozptýlení. Někdo se cítí v bezpečí v péči zdravotníků, někdo by si spíše přál být co nejdříve doma, i kdyby mu v nemocnici mohli život o něco prodloužit. Chtěl bych Vás proto především podpořit v otevřené komunikaci s Vaší maminkou, co by si v této situaci přála a co sama pro sebe vnímá jako nejvhodnější.

Přeji Vám mnoho sil v této těžké situaci.

S úctou

Matěj Knopp

Dotaz zodpovídá

MUDr. Matěj Knopp

lékař

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz