Máme jako dědici nárok na peníze, které otec krátce před smrtí odeslal na jiný účet?
Dobrý den. Chtěli jsme se zeptat, zemřel nám otec s kterým jsme Se stýkali sporadicky, ale vždy říkal, že vše odkáže vnoučatùm. Ale zjistili jsme, že se stýkal s mladší ženou, která má manžela a děti. Zjistili jsme, že měl účet na kterém je zustatek cca 20000,.kč. Před půl rokem prodal chatu za 500 000, ale penize byly převedeny na jiný účet. Máme číslo účtu, ale nevime Jak zjistit komu patřil ùčet. Notářka nám stále tvrdila, že má prázdný spis a že zastaví řízení. Reagovala až na email, kde jsme požadovali šetřeni, zda neměl jiný účet u bank. Chtěli by jsme se zeptat, jak by jsme měli dále postupovat a zda notářka nám může zjistit na koho byl účet vedený a Kdy by byl vedený na jeho přítelkyni, máme nějakou šanci na peníze. Nebo se s nimi máme rozloučit. Děkuji za odpověď. Novák.
Zajímá Vás, zda může notář zjistit totožnost majitele bankovního účtu, na který Váš otec krátce před smrtí odeslal peníze. Dále se ptáte, zda Vy a Vaše děti máte na tyto peníze v rámci dědictví nárok.
Dobrý den,
domnívám se, že notář může od bank vyžádat pouze informaci k účtům vedeným na jméno Vašeho otce. Pouze peníze na těchto účtech se k okamžiku smrti otce staly součástí pozůstalosti. Pokud byly peníze otcem odeslány na jiný účet, předpokládám, že tyto peníze nebudou součástí pozůstalosti a potenciální dědici nebudou mít možnosti si je nárokovat.
Každý má totiž právo se svým majetkem za svého života naložit podle vlastního uvážení. Pokud se tedy otec rozhodl peníze převést na svou přítelkyni, je třeba vycházet z toho, že vědomě se svým majetkem naložil za svého života, aby majetek nemusel být rozdělován v dědickém řízení. Pokud by si býval otec přál zůstavit peníze za prodanou chatu svým vnoučatům, mohl tak učinit závětí. To však neudělal a toto jeho rozhodnutí bude zřejmě třeba respektovat.
S pozdravem
Barbora Vráblová