Mám respektovat přání nemocného nechodit už po doktorech?

Odpověď na dotaz ze dne 18. 6. 2007 zobrazit původní dotaz

Moc Vás zdravím,již jsem psala o tatínkovi s rakovinou slinivky,tatínek má 65 roků-3 stádium T4 N1 MO-diagnoza stanovena v srpnu,pak operace a chemoterapie,ale od ledna žádná léčba pouze kontroly jednou za měsíc,tatínek se do minulého týdne cítil dobře,ale pak teploty,kašel,uplně se dusí-něco jak škaredá chřipka,je mu špatně a motá se mu hlava.Mluvila jsem s doktorem a pan doktor se mi snažil s největší vlídností říci / no spíš,ale nechtěl /,abych tatínka zbytečně nevozila do nemocnice,že pro něj bude lepší umřít doma.I když ta chřipka nemusí být důsledkem progrese,ale trvá už skoro 14 dní,tak jsem znovu volala panu doktorovi,posílá nás za obvodním lékařem a na plicní,ale tatínek nechce nikam jít,že to nic není,že je to jen chřipka,prostě s ním nehnu ani nemám volat sanitku a nikoho.Pro mě je to určitá bezmoc,já vím,že tatínek nechce už nic vědět,možná,že asi ví a nechce to připustit.Vzala bych si paragraf a byla s ním doma,ale nechce,že to zvládá zatím sám.Tatinkova psychika se za poslední týden strašně zhoršila,pak mu je líto,že na mě třeba zakřičí,je to těžké,ale oba se snažíme.Nevím jestli je to opravdu pouze chřipka,která přejde nebo nápor nemoci,vůbec nevím co očekávat.Mám respektovat tatínkovo přání a nechodit už po doktorech?Jinak ještě jednou děkuji za odpovědi,které jste poslali.Rady a pochopení.Děkuji Burianová

Burianová

Tatínek (65) má s rakovinou slinivky, 3 stádium T4 N1 MO. Nyní má potíže, jakoby příznaky chřipky, nechce jít do nemocnice ani za obvodním lékařem. Mám respektovat přání nemocného nechodit už po doktorech?

Vážená paní Burianová,
z Vašeho dotazu silně cítím, jak nelehké období prožíváte. Ráda byste pro svého tatínka udělala to nejlepší. Co ale je v danou chvíli pro něj to nejlepší?

Z lékařského hlediska mě při popisu potíží, které Váš tatínek má, napadá, že i pacienti nevyléčitelně nemocní mohou mít zánět průdušek nebo zápal plic, který — pokud je správně léčen antibiotiky — může ustoupit a stejně tak všechny potíže, které působí (teploty, kašel, celková zesláblost atd.). Podobně se však také může projevovat selhání plic a celého organismu v samém závěru života. Rozlišit, o kterou z uvedených dvou situací se jedná, je někdy obtížné, ale obvodní lékař nebo internista či onkolog by to jistě zvládli.
Z poněkud jiného úhlu pohledu si lze položit otázku, co vlastě tatínek vyjadřuje svým odmítáním všech dalších lékařských kontrol a vyšetření. Možná, že je nemocí už velmi unavený a vyčerpaný a všechny přísliby nějakých dočasných ” zlepšení” a “prodloužení života” pro něho nejsou žádoucí cíl. Možná, že Váš tatínek už chce zemřít. Není lehké o těchto věcech se svými blízkými hovořit. Přesto je to velmi důležité, abyste se o to pokoušela. Jenom tak se totiž dozvíte, co by si tatínek vlastně přál a co je pro něj v tuto chvíli “to nejlepší”.

Přeji Vám hodně sil
Regina Slámová

P.S.
Každý hovoří způsobem, který je mu vlastní a těžko říkat nějaké naučené fráze. Přesto myslím, že by mohlo Vaši komunikaci s tatínkem obohatit, kdybyste v rozhovoru položila následující otázky:
Co tě na současné situaci nejvíce deptá, co ti nejvíce vadí?
Co by sis přál, abych nyní dělala já? Mohu pro tebe něco udělat?
Co nemám dělat? Co tě zlobí a zarmucuje?
Uvažuješ někdy tak, že bys byl rád, kdyby to celé skončilo?

A na Poslední týdny a dny na tomto portálu také najdete další texty, které se komunikaci s těžce nemocným člověkem věnují.
R. S.

Dotaz zodpovídá

MUDr. Regina Slámová

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz