Mám právo žádat zpět několik splátek výživného, které odešly z banky už po smrti mého druha na účet matky jeho dětí?
Dobrý den, zemřel můj druh, který platil výživné na 2 nezl. děti. Platil trvalým příkazem z účtu. Než ale proběhlo dědické řízení, které bylo pro jeho nepatrný majetek zastaveno (tudíž, jestli tomu správně rozumím, tak dědické řízení ani neproběhlo a notář to usnesením zastavil) a vše vydáno mě, coby vypraviteli pohřbu, odešlo z banky ještě několik splátek výživného. Mám právo požadovat po matce dětí tyto částky zpět? Vyživovací povinnost otce přece zanikla jeho smrtí a navíc děti přece již za tyto měsíce dostanou sirotčí důchod, takže by vlastně dostaly prostředky na svou výživu dvakrát. A já jsem zdědila i jeho polovinu hypotéky, na kterou jsem nyní zůstala sama, takže i pár výplat výživného, na které podle mne už děti nemají nárok, je pro mne dost podstatná částka, která mi může v začátcích pomoct. Děkuji!
Píšete, že zemřel Váš druh, který platil výživné na dvě nezletilé děti. Než ale proběhlo dědické řízení — které bylo pro jeho nepatrný majetek zastaveno — odešlo z jeho bankovního účtu několik splátek výživného. Ptáte se, jestli máte právo požadovat po matce dětí tyto částky zpět. Dodáváte, že jste zdědila i polovinu hypotéky po Vašem druhovi, takže by i několik výplat výživného pro Vás znamenalo podstatnou finanční částku.
Dobrý den,
správně píšete, že vyživovací povinnost rodiče zaniká jeho smrtí. Po smrti rodiče proto nárok potomků na výplatu výživného zaniká, a místo toho je vyplácen sirotčí důchod.
Vyplacené výživné lze ale jako pohledávku k pozůstalosti vymáhat pouze na základě určitého právního titulu. Vzhledem k tomu, že řízení bylo zastaveno, nestala jste se dědičkou zemřelého, a nemůžete proto výživné vymáhat z titulu dědičky.
Dle zákonné úpravy lze dodatečně projednat dědictví v případě, že se po zastavení řízení objeví dodatečný majetek zemřelého, v tomto případě tedy pohledávka za vyplacené výživné. V takovém případě by došlo ke standardnímu dědickému řízení se zjišťováním dědiců. V takovém případě by ale došlo k určení dědiců na základě zákonné posloupnosti, dle které v první třídě dědí společně manželka zemřelého a děti zemřelého.
S pozdravem
Barbora Steinlauf