Mám právo pořídit si kopii zdravotnické dokumentace zemřelého manžela?
Dobrý den, chci Vás požádat o radu, jak mám postupovat v žádosti o nahlížení (pořízení kopii) do zdravotnické dokumentace zemřelého manžela. Manžel zemřel po operaci. Mám vznést pisemnou žádost? Otázka-na koho-primáře oddělení, kde byl operovány, nebo primáře ARO, kde zemřel po operaci, nebo ředitele kliniky?Poslat žádost doporučeným dopisem nebo předát osobně?Jakou mají lhutu na vyhovení žádosti? Ihned (jedná se, předpokládám, o vyzvednutí složky z archivu)nebo ponechají si čas "na přípravu"? Úmožní mi pořídit kopii osobně, nebo předloži jími vyhotovené kopii, anižby se mi dostal originál do rukou?
Děkuji Vám za odpověď.
S pozdravem
Irina Drchalová.
Vážená paní Prchalová, dobrý den a k Vaší otázce:
předně je třeba zdůraznit, že dle novely zákona o zdravotní dokumentaci má pacient právo nahlížet do dokumentace a do všech údajů o něm vedených (výjimky jsou u psychoterapeutických dokumentaci, ale to nechme stranou). Důležité je, že pacient toto právo má! Pacient ano, ale co příbuzní??? Majitelem dokumentace je zdravotní zařízení, ale pacient má právo vědět, jaké údaje jsou o něm shromažďovány. Tudíž – za života pacienta by tuto žádost měl on a zařízení má povinnost pořídit kopii – dokumentaci do ruky nedostane, může pod dozorem např. sestry do ní nahlížet a na požádání si nechat udělat kopie. Proč pod dohledem? Protože dokumentace je majetkem organizace a je to oficiální dokument, nelze riskovat ztrátu anebo zcizení. Organizace má vnitřně stanoveno, jaký je mechanismus pořízení této kopie – tedy zda je třeba písemná žádost nebo stačí ústní, případně jestli je za to nějaký manipulační poplatek. Příbuzný má toto právo velice omezeno, zejména tehdy, když nebyl uvedený od pacienta jako osoba, která může být informována.
Odpověď ve stručnosti: žádost podejte písemně na vedení kliniky, kde manžel zemřel – v případě, že zařízení má tiskového oddělení, podejte ji tam. Informace bude nebo nebude poskytnuta podle toho, zda jste manželem byla nebo nebyla uvedena jako osoba, která má přístup k informacím. Jestliže nebyla, máte jedinou možnost (kromě mezilidské normální domluvy, což málokdy funguje): obrátit se na zařízení soudní cestou – žaloba na pochybení, zanedbání péče atd. Znovu ale doporučuji dříve se zkusit lidsky domluvit, než se obracet na soudy. Případ je to tedy sporný a je třeba postupovat obezřetně dle konkrétních fakt.
S přáním úspěchu
Jiří M. Prokop