Maligní buňky v plícním výpotku - jaký je jejich nádorových buněk?
Dobrý den,
mamka měla výpotek na plících, cytologie prokázala výskyt maligních buněk ve výpotku.
Absolvovala veškerá možná vyštření : bronchoskopie, gastroskopie, kolonoskopie, CT břicha a pánve, mamograf, gynekologii jsme vynechali (má vše vyoperované).
Primární nádor se nenašel.
Prosím o Váš názor.
Děkuji za Vaši odpověď.
Bergerová
Vaše maminka prodělala poměrně rozsáhlé vyšetřování, které mělo objasnit původ nádorových buněk v pohrudničním výpotku, ale primární ložisko nebylo nalezeno.
Vážená paní Bergerová,
někdy se opravdu může stát, že ani rozsáhlé vyšetření neobjasní zdroj nádorových buněk. To může být způsobeno například tím, že původní ložisko již není v těle přítomné: například imunitní systém jej mohl zničit, nebo došlo k ucpání vyživovacích cév. Někdy také může dojít k odstranění nádorové tkáně během operace provedené z jiných důvodů — například ostranění dělohy pro nezhoubné myomy, kde již mohl být zhoubný nádor přítomen, ale lékař nevěděl, že se v odoperované tkáni nachází také zhoubný nádor. Nebo může být nádor velmi malý a růst velmi pomalý, případně je lokalizován na místě, které není dostupné současným vyšetřovacím metodám, nádor se pak může objevit až s určitým časovým odstupem.
I tak lze ale provést určitá upřesňující vyšetření na buňkách získaných odběrem z výpotku. Ta mohou alespoň přibližně určit, odkud by mohly nádorobé buňky vycházet. V každém případě lze podat (pokud to dovolí zdravotní stav nemocného a rozsah postižení) chemoterapii, jejímž cílem je zastavit šíření nádoru. Bohužel není většinou možné nádor „vyléčit“. Přesný postup musí určit maminčin ošetřující lékař — onkolog. Určitě neváhejte a (bude-li maminka souhlasit) jděte na kontrolu s maminkou a promluvte si s ošetřujícím lékařem. Společně pak můžete vytvořit rozumný plán dalšího postupu.
S pozdravem, MUDr. Irena Závadová