Majetek otce přepsali před jeho smrtí na syny z druhého manželství. Je v pořádku, že na nás zůstaly v dědictví jen dluhy?
Dobrý den, měla bych dotaz ohledně dědictví. Rodiče se rozvedli (v manželství se narodily 2 děti - já a bratr). Otec se znovu oženil, v tomto manželství se narodili 2 synové. V roce 2011 otec zemřel. Při dědickém řízení mně a mému bratrovi přímo na chodbě advokát pozůstalé manželky sdělil, že z dědictví nic nedostaneme, protože je dědictví předlužené. My jsme se na základě tohoto sdělení při jednání dědictví vzdali a vzdali jsme se i práva na odvolání, i když se mi to zdálo nepochopitelné. Otec byl lékař, vlastnil 2 domy, spoustu obrazů, které zdědil po svém tatínkovi, akademickém malíři a mnoho dalších aktiv. Následně jsem zjistila, že asi půl roku před tatínkovo smrtí nechali přepsat oba domy na své syny a v dědictví tak zůstaly jen dluhy. Já se tím dosud trápím, je to vůbec možné, aby 2 děti dostaly domy a 2 děti v podstatě nic? Je možné před smrtí přepsat domy na některé děti a v dědictví ponechat jen dluhy (nesplacená hypotéka za jeden z těchto domů)? Podotýkám, že v tomto domě nadále bydlí naše nevlastní matka a zřejmě tuto hypotéku splácela, druhý dům pronajímá k rekreaci. Synové, na které dům přepsali, tam nebydlí. Je možné domy vyjmout z dědictví a přitom tam ponechat nesplacenou hypotéku za tyto domy? Neměli by hypotéku platit synové, na které to bylo přepsáno? Budu Vám velmi vděčna za odpověď. S pozdravem Veronika Nová
Vaši rodiče se rozvedli, otci se v druhém manželství narodili dva synové. Otec v roce 2011 zemřel. Vám s bratrem bylo sděleno, že v dědictví jsou jen dluhy, tak jste se ho vzdali. Otec přitom vlastnil dva domy, obrazy a mnoho dalších aktiv. Zpětně jste zjistili, že před smrtí byl majetek přepsán na Vaše nevlastní bratry a v dědictví tak zůstala nesplacená hypotéka za jeden z domů. Ptáte se, zda je v pořádku, že jste jako děti zdědili jen dluhy.
Dobrý den,
vzhledem k tomu, že nemám dostatek informací o popsaném dědickém řízení, pokusím se odpovědět primárně na otázku týkající se hypotéky váznoucí na darovaných nemovitostech. Jestliže máte pochybnosti o legitimitě průběhu již skončeného řízení, doporučuji Vám obrátit se na advokáta.
Dle zákona je možné, aby rodič daroval svým dětem svůj majetek dle svého uvážení, v tomto ohledu tedy nemusí hledět na to, aby svůj majetek rozdělil mezi potomky rovnoměrně. Zákon dokonce umožňuje, aby vlastník nemovitosti a plátce hypotečního úvěru byly dvě různé osoby. Pokud takovýto převod schválila banka poskytující úvěr, je to po právní stránce v pořádku.
Je ale nutné říci, že při splácení hypotečního úvěru banka zřizuje zástavní právo k věci nemovité pro případ, že dlužník nebude schopen hypotéku splatit. Toto zástavní právo přirůstá k věci nehledě na to, kdo je jejím vlastníkem. Zda je na předmětných nemovitostech zřízeno zástavní právo, si můžete ověřit v katastru nemovitostí.
Jestliže se dědictví všichni dědici vzdali, připadl dluh za hypoteční úvěr státu. Ten ale nemá povinnost hypotéku za dlužníka splácet, pokud zároveň nezdědil po zemřelém majetek ve stejné výši. Pokud by tedy v současné době neexistoval nikdo, kdo hypotéku splácí, pak banka uspokojí svůj dluh ze zástavního práva k nemovitostem, na které je hypoteční úvěr vázán.
S pozdravem
Barbora Steinlauf