Má muž nárok na dřívější odchod do starobního důchodu, pokud - coby vodovec- vychovával děti?

Odpověď na dotaz ze dne 25. 6. 2014 zobrazit původní dotaz

Dobrý den,

chtěla bych Vás poprosit o radu ohledně starobního důchodu. Otec o mne po smrti matky pečoval sám od mých tří let. U žen, které vychovávaly děti se snížuje doba k odchodu do důchodu. Zajímalo by mne, zda se toto může vztahovat i na otce. Je ročník 1963. Existuje zde možnost snížení odchodu do důchodu i u něj jako u muže? Případně lze odpočítávat již od výchovy jednoho dítěte nebo se roky odpočítávají až po výchově více dětí?

Děkuji za Váš čas

Soňa
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Ptáte se, zda má Váš otec, který o Vás pečoval po smrti matky sám, nárok na dřívější odchod do starobního důchodu, stejně jako ženy vychovávající děti.

Dobrý den, Soňo,

v roce 2010 došlo k některým změnám zákona č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění, které se týkají stanovení důchodového věku a potřebné doby pojištění pro nárok na starobní důchod. V těchto změnách zákon se snížením věku odchodu do starobního důchodu u mužů, kteří vychovali dítě, nepočítá.

Naopak se mužům, i ženám, které vychovaly dítě, postupně věková hranice nároku na starobní důchod zvedá. Pro pojištěnce, kteří se narodili v roce 1977, bude již věková hranice nároku na starobní důchod stejná bez ohledu na pohlaví a počet vychovaných dětí.

Podle tabulky uvedené na webových stránkách České správy sociálního zabezpečení, má Váš otec nárok na odchod do starobního důchodu v 64 letech a 8 měsících.

S přáním pěkných letních dnů,

Anežka Moravcová

Dotaz zodpovídá

Bc. Anežka Moravcová

Bc. Anežka Moravcová

sociální pracovnice, vedoucí půjčovny pomůcek hospicu Cesta domů

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz