Má mamka nárok na část dědictví po mém nevlastním otci, když vše v závěti odkazuje synovi?
Dobrý den,zemřel můj nevlastní otec,který má s mojí matkou syna,já se sestrou jsme nevlastní,jen nám v mládí změnili příjmení na jeho.Otec sepsal závěť a vše odkazuje svému synovi,na manželku ani nepomyslel.Maji být,který je v osob.vlastnictvi,který otec koupil prý z peněz ze svého dědictví a moji matku pod pohrůžkou přinutil podepsat papír,že souhlasí s tím,že to bude jen na jeho jméno.Pred odkupem to byl být státní,který byl napsaný na oba.Otec byl násilník,policie má u něj záznamy,že ji bil a týral.Ma mamka nárok na část dědictví,i když je to dáno závěti,že to chce dát svému synovi?Pokud ne,jak se můžeme bránit i my,dcery mamky,protože až tady jednou mamka nebude,nebudeme mít taky nic,přitom jsme mamku chranily a staraly se o ni,když něco potřebovala,nás otec za to nesnášel a tudíž se postaral,abychom i my,sestry,v budoucnu nic neměly.Syn dostal za jeho života i 750 000 na byt,auto,garáž,my nic.Udelal to bez svolení naší matky.Dekuji.
Dobrý den,
pokud byl majetek ve výlučném vlastnictví otce, pak s největší pravděpodobností nebude možné se proti jeho rozhodnutí zůstavit vše závětí svému synovi jakkoliv bránit. Vaše matka nebyla jako manželka nepominutelným dědicem, a ze zákona tedy neměla nárok na povinný díl. Otec mohl v souladu se zákonem veškerý majetek zůstavit synovi.
Bylo by nicméně dobré ověřit, zda veškerý majetek byl skutečně pouze ve vlastnictví otce nebo zda alespoň část nebyla ve společném jmění manželů. Pak by při projednávání dědictví mělo být nejprve vypořádáno společné jmění manželů a teprve část tohoto jmění, která by patřila pouze otci, by mohla být předmětem dědění. Doporučovala bych věc zkonzultovat s advokátem, který bude s lepší znalostí Vaší situace lépe schopen poradit, zda existují nějaké možnosti řešení.
S pozdravem
Barbora Vráblová