Krvácení v mozkovém kmeni - jaké mohou být následky?

Odpověď na dotaz ze dne 22. 11. 2008 zobrazit původní dotaz

Dobrý den, můj otec je v hlubokém bezvědomí následkem krvácení v mozkovém kmeni, které samo ustalo. Zajímalo by mne co vše se dá dělat, chtěla bych také vysvětlit podrobně jeho stav, pak také možnosti probuzení a případné následky, dobu kterou může být v hlubokém bezvědomí,kam se z mozku vstřebává krev která tam následkem prasknutí cévy je?
A pokud je to možné nějaký kontakt na specialistu v této oblasti.
Děkuji.Lenka

Lena

Zajímá vás, jaké jsou možné následky krvácení v mozkovém kmeni.

Dobrý den, Lenko,

plně chápu Vaše obavy o otce. Jeho onemocnění je velmi vážné.

Obecně lze říci, že ke krvácení do mozku dochází především u lidí trpících špatně léčeným nebo neléčeným zvýšením krevního tlaku. Méně časté příčiny jsou poranění, zánět nebo prasknutí tepenné výdutě. Mozková tkáň je velmi křehká a při krvácení dochází k jejímu roztříštění prudce tryskající krví. Při hojení pak nedochází k obnově poškození tkáně, ale k adaptaci té zdravé tkáně. Krev, která se dostane mimo cévní systém, je aktivně odstraňována specializovanými buňkami, takzvanými makrofágy.

Míra postižení nemocného závisí jednak na rozsahu krvácení a jednak na lokalizaci krvácení. Úmrtnost na krvácení do mozku se pohybuje kolem 30 — 40%.  Uvádí se, že velikost ložiska (podle vyšetření computerovou tomografií — CT) nad 5 cm má velmi špatnou prognózu.

Mozkový kmen obsahuje nervová centra, která řídí základní životní funkce — činnost srdce, dýchání, trávení. Krvácení do této oblasti ohrožuje život a prognóza je špatná. Věřte, že se mi toto vše píše velmi těžce.  Samozřejmě ale neznám přesně rozsah krvácení, i když z toho, že je Váš otec v bezvědomí, lze soudit, že krvácení bylo velké.

Specializované pracoviště může být buď neurologické nebo neurochirurgické. Krvácení do mozkového kmene se ale většinou operovat nedá. Konzultovat otcův stav můžete třeba na neurochirurgické klinice Ústřendní vojenské nemocnice v Praze 6, www.uvn.cz, nebo v Nemocnici Na Homolce, www.homolka.cz, v Praze 5.

Ptáte se, co se dá dělat. Z lékařského hlediska je hlavní péče o základní životní funkce — zabezpečení dýchání, stabilizace krevního oběhu, snížení krevního tlaku (pokud byl zvýšený), péče o zažívací systém, zabránění infekci. Nedílnou součástí je rehabilitace po stabilizaci stavu pacienta.

Ale i Vy sama můžete pomoci už jen svou přítomností u otce. I když je v bezvědomí, můžete na něj mluvit, vyprávět mu, číst, dotýkat se ho. Můžete se domluvit s ošetřujícím personálem a pomoci například při masáži. S jistotou nevíme, jestli a jak nemocní v bezvědomí vnímají, ale předpokládáme, že přítomnost blízkých osob může přinést pocit klidu a bezpečí. Můžete se podívat na metodu bazální stimulace. Podrobné informace najdete na internetových stránkách http://www.bazalni-stimulace.cz.

Přeji Vám mnoho sil

S úctou

Irena Závadová

Dotaz zodpovídá

MUDr. Irena Závadová

MUDr. Irena Závadová

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz