Koupila jsem rodičům dům, bez dokladu o koupi. Otec zemřel. Jak postupovat, aby sestra nemohla část domu dědit?

Odpověď na dotaz ze dne 3. 1. 2022 zobrazit původní dotaz

Dobrý den, před několika lety jsem koupila rodičům být.Nemame ale nikdo od koupi žádný doklad. Před měsícem mi zemřel otec a matka tak bude bydlet dále. Mám dotaz jak postupovat aby byt se přepsal na mně a nemohla jej dědit sestra.
Mám obavu, že sestra si třetinu bude nárokovat. Mám nějakou šanci aby byt byl napsán na mě a maminka tam mohla v klidu dožít?
Děkuji za odpověď

Martina

Ptáte se, jak zařídit, aby Vaše sestra po otcově smrti nezdědila část domu, který jste Vy koupila Vašim rodičům. O koupi domu nemáte žádný doklad.

Dobrý den,

pokud po sobě Váš otec nezanechal žádnou závěť nebo jiné pořízení pro případ smrti, pak dojde k dědění dle zákonné posloupnosti. Jestliže zemře manžel, je třeba nejprve rozdělit společné jmění manželů („SJM“). Tím je soubor majetku, který manželé během trvání svazku získali, ať už jeden, nebo druhý, včetně majetku získaného darem. V nadcházejícím dědickém řízení tedy nejprve dojde k vypořádání SJM a do dědictví spadne jen to, co po vypořádání patří zesnulému manželovi. Toto se pak bude nazývat pozůstalost.

Z dotazu vyvozuji, že dědit budete vy, Vaše sestra a Vaše maminka. Jako přímý potomek zůstavitele má Vaše sestra nárok na zákonný podíl, pokud nebyla platně vyděděna. Ani kdyby povinný díl na nemovitosti Vaše sestra získala, neznamenalo by to ale, že by se Vaše maminka musela stěhovat, měla by právo byt užívat jako spoluvlastník.

Současně, dědicové mohou v rámci dědického řízení uzavřít tzv. dědickou smlouvu, ve které se můžete dohodnout na jiném než zákonném rozdělení majetku. Je k tomu třeba souhlas všech dědiců. Pokud tedy chcete, aby Vaše maminka mohla žít v domě sama, můžete se s Vaší sestrou dohodnout tak, že získá jiný majetek z pozůstalosti a byt zůstane Vám/Vaší mamince. V dohodě lze založit také věcné břemeno dožití.

Dalším řešením by mohlo být jednoduše vyplacení Vaší sestry, resp. dílu nemovitosti, který by jí jinak připadl. O takových krocích je třeba informovat vašeho notáře.

Současně lze s odkazem na § 1693 odst. 3 občanského zákoníku žádat, aby v rámci vypořádání pozůstalosti byla zohledněna peněžitá pomoc, kterou jste rodičům poskytla při koupi bytu. Toto ustanovení říká, že “dědí-li se podle zákonné dědické posloupnosti, má dědic právo požadovat po ostatních dědicích vypořádání, pokud se staral o zůstavitele delší dobu nebo přispěl značnou měrou k udržení či zvětšení zůstavitelova majetku prací, peněžitou podporou nebo podobným způsobem, aniž byl za to odměňován. Vypořádání se poskytne ve výši přiměřené trvání a rozsahu toho, co plnil, a hodnotě pozůstalosti; o tuto výši se zvětší jeho dědický podíl.”

Velmi bych Vám doporučovala situaci konzultovat s advokátem, případně se jím nechat zastoupit v dědickém řízení, ve kterém budete s maminkou a sestrou jednat o rozdělení majetku. Při lepší znalosti konkrétních okolností Vaší situace bude lépe schopen poradit jednotlivé kroky a případně reagovat na vývoj situace.

S pozdravem

JUDr. Barbora Steinlauf, Ph.D.

Dotaz zodpovídá

JUDr. Barbora Steinlauf, MA, Ph.D.

JUDr. Barbora Steinlauf, MA, Ph.D.

právnička v oblasti zdravotnického práva

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz