Klientka v domově poptává informace o eutanazii v zahraničí. Co je třeba zařídit?
Dobrý den,
obrátila se na mě klientka domova s prosbou, že by ráda znala podmínky provedení eutanázie v zahraničí. Kam se pro případné vyřízení obrátit (názvy klinik), co je potřeba, rozhodne-li se člověk pro tuto cestu, formálně zařídit (vyplnit), jaké podklady jsou požadovány. Přiznám se, že úplně nevím, kde bych informace tohoto typu získala a proto jsem se rozhodla požádat Vás o pomoc.
Moc děkuji.
Ptáte se nás na informace o eutanazii v zahraničí kvůli klientce domova.
Dobrý den, paní Martino,
Vašemu dotazu rozumím tak, že klientka se nyní zajímá o informace ohledně postupu, jak si zařídit eutanazii jako možnost do budoucna.
Nevím, v jaké roli jste vůči klientce (sociální pracovník, pečovatelka, sociálně zdravotní pracovník apod.), v jakém jste vztahu, ale jelikož je u nás v ČR eutanazie nelegální, nejsem si jistá ani tím, nakolik je ve Vašem popisu práce, takové informace klientce zjišťovat. V tomto směru mám za to, že nejste ve snadné pozici.
Předpokládám, že nejspíš bylo s klientkou hovořeno o její motivaci k zajištění si eutanazie. Že s ní nejspíš někdo vedl rozhovor nebo rozhovory o tom, proč se o možnost eutanazie zajímá, čeho se třeba obává, co je pro ni důležité, aby se nedělo nebo naopak dělo, až bude umírat nebo se nemoc významně zhorší, jaká má očekávání od takového rozhodnutí atd. Nevím však, zda se v rozhovorech dostalo i na jiné možnosti, které mohou pomoci v důstojném respektujícím odcházení.
Přemýšlím, zda byla klientka seznámena i s tím, že jsou možnosti doprovázení, kdy odborníci (multidisciplinární tým, kde je např. i lékař paliatr) umí zamedikovat obtěžující symptomy, zajistí krizovou či nepřetržitě dostupnou pomoc, podporu v sebeobsluze, psychologickou pomoc, duchovní péči atd., že tyto služby fungují nejen v pobytové formě, ale i v terénní variantě, kdy mohou docházet za klienty domů, ať už mají své doma ve svém bytě nebo třeba právě v některém z domovů pro seniory. Zda by pro klientku bylo dobrou alternativou ošetřit svou situaci sepsáním dříve vysloveného přání, pokud by z komunikace s ní vyplývalo, že se obává např. napojení na přístroje nebo resuscitace, která by jí přinesla život v pro ni nepřijatelné kvalitě apod.
Jsem si vědoma toho, že jsem Vám neposkytla, co jste od nás poptávala. Organizace Cesta domů kromě poskytování specializované mobilní paliativní péče spravuje i portál www.umirani.cz, jehož internetovou poradnu v této věci oslovujete. Připadá mi důležité Vám sdělit, že stojíme vždy na straně života a zastáváme principy a myšlenky paliativní a hospicové péče o zachování důstojnosti umírajících atd. Paliativní péče není alternativou k eutanazii. Informace, které poptáváte, tudíž nevedeme ani nám nejsou dostupné.
Mohu Vám ale nabídnout brožuru o eutanazii, kterou Cesta domů vydala a která by Vám a klientce třeba mohla pomoci informovaně projít tím, co se nyní děje. Zná klientka rozdíl mezi eutanazií a asistovanou sebevraždou? Některé kliniky poskytují jen druhou variantu a laická veřejnost nemusí umět vždy dobře rozlišit rozdíl ve způsobu ukončení života. Brožura Eutanazie je dostupná jak fyzicky v poradně Cesty domů a jejích dobročinných obchodech, tak na e-shopu nebo ke stažení v PDF formátu na našem webu.
S pozdravem a přáním dobrého domlouvání s klientkou
Tereza Lepešková