Kdy a za jak dlouho po cévní mozkové příhodě (CMP) může lékař doporučit odpojení od přístrojů?

Odpověď na dotaz ze dne 31. 1. 2019 zobrazit původní dotaz

Kdy a za jak dlouho po CMP může lékař doporučit odpojení od přístrojů.

Oskar

Dobrý den,

vaši otázce sice rozumím, ale odpovědět konkrétně neumím. Lékař vždy musí postupovat individuálně s přihlédnutím k mnoha faktorům — od těch ryze medicínských (jaká je příčina příhody?, která část mozku a jakém rozsahu byla zasažena?, šlo o krvácení nebo naopak ucpání cévy?, měl nemocný jiné choroby?, jaký je jeho biologický věk?) až po socio-kulturní. Donedávna otázka odpojování od přístrojové podpory byla v naší republice velmi problematická a až v poslední době se více a více otevírá. Záleží také na tom, jaké postoje a hodnoty nemocný ale i jeho nejbližší zaujímají a zaujímali. Může jít o velmi vypjaté situace, které nesmí být řešeny silově — rodina řekne odpojit, lékař řekne ne a naopak. Ani právní situace není u nás zatím příliš jasná.

Obecně lze o odpojení uvažovat tam, kde lékaři označí pokračování v léčbě za postup neúčelný a nepřiměřený, nebo-li marný. Když usoudí, že další léčba bude jen nemocného zatěžovat, zvyšovat míru jeho utrpení, aniž přinese reálnou naději na zásadní změnu a zlepšení zdravotního stavu. Medicína (a zdraví) ale nejsou černobílé, říci na 100%, že se vůbec stav nezlepší, je téměř nemožné. Lékaři většinou mluví o pravděpodobnosti založené na mnohaletém studiu, zkušenostech, odborné literatuře a názoru kolegů. Po akutní události vždy chvíli trvá, než dojde k nějaké stabilizaci stavu, v němž je možné posoudit další pravděpodobný vývoj a zhodnotit šance na významné zlepšení či úzdravu. U cévní mozkové příhody půjde řádově o pár týdnů, ale opět bude záležet na rozsahu a lokalizaci poškození mozkové tkáně. Umím si představit situaci, kdy bude téměř ihned zřejmé, že naděje jsou zcela minimální — pak může lékař na přístroje nenapojit, případně péči limitovat jiným způsobem (např. nezahájit antibiotickou léčbu při zápalu plic, nezahajovat pokus o oživení při zástavě životních funkcí apod.).

Pravdou ovšem také je, že právní výklad zákona může některé lékaře/nemocnice vést k domněnce, že odpojit od přístrojové podpory nelze za žádných okolností.

S pozdravem

MUDr. Irena Závadová

Dotaz zodpovídá

MUDr. Irena Závadová

MUDr. Irena Závadová

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz