Kdy a jakého volat lékaře k umírajícímu člověku?

Odpověď na dotaz ze dne 25. 4. 2012 zobrazit původní dotaz

Dobrý den,

rád bych se zeptal na otázku, podle čeho se rozhodnout, zda přivolat lékaře k umírajícímu senioru, když je v domácí péči. Nachází se v domácnosti, která je asi 50 km daleko od jeho trvalého bydliště a svého praktického lékaře.

Pacient není schopen se k lékaři dostavit osobně. Je slabý a objevují se různé zdravotní těžkosti. Nyní to vypadá, že se v levé ruce objevuje nějaký zánět. Je třeba volat lékaře? Na jakého lékaře se máme obrátit?

Jaké máme možnosti při odmítnutí převezení pacienta do nemocnice, pokud by ji lékař doporučil, a trvání na domácí léčbě?

Děkuji mockrát za odpověď
Váš portál nabízí velmi cenné informace
Děkuji vám za to
Adam Smetana

Adam Smetana

Ptáte se nás, kdy a jakého volat lékaře k umírajícímu člověku, který je v domácí péči, ale mimo své trvalé bydliště, a nemůže se k lékaři dostavit osobně.

Dobrý den, pane Smetano,

doporučila bych vám, abyste kontaktoval vašeho praktického lékaře, který bude vědět, jaké jsou možnosti ve vašem okolí. Není-li například v dosahu péče mobilního hospice (zdravotnické zařízení, které pečuje o umírající pacienty v domácím prostředí – lékaři a zdravotní sestry dochází za pacienty domů) nebo jiná pohotovostní služba. Pokud podobné zařízení není v dosahu, byla by další možnost vašeho seniora přeregistrovat k místnímu praktickému lékaři, který by pak v případě potřeby docházel na návštěvy. Bylo by to výhodné i do budoucna – je možné, spíše ale jisté, že se různé zdravotní těžkosti budou objevovat častěji a zdravotní pomoc budete potřebovat. Dále doporučuji požádat o pomoc zdravotní sestry z agentury domácí péče (o možnostech této služby by vás opět mohl informovat praktický lékař), tyto sestry by k vám do domácnosti mohly docházet pravidelně a pomoci vám s péčí o umírajícího člověka, včetně pomoci s rozhodnutím, kdy je třeba volat lékaře. Zároveň se informujte na možnosti sociální podpory, pokud je již nepobíráte, myslím tím příspěvek na péči, který vám tyto služby mohly pomoci uhradit.

Trváte-li na domácí péči a je-li to zároveň i přáním člověka, o kterého pečujete, lze se většinou s lékařem dohodnout na rozumném postupu. V krajním případě lze nabízenou hospitalizaci odmítnout a  podepsat i tzv. negativní revers – tedy písemné odmítnutí lékařské péče, ale nepovažuji to za rozumné, mnohem lepší je se v klidu a rozumně dohodnout, vysvětlit stanoviska a pokusit se pro pacienta zajistit to nejlepší. Péči o umírajícího člověka v domácím prostředí samozřejmě podporuji a fandím vám, ale neznám zdravotní stav vašeho pacienta, takže nemohu rozhodovat o tom, co by pro něj bylo nejlepší, ale ze své zkušenosti vím, že mnoho těžkostí lze v domácím prostředí zvládnout. Většinou je ale nutné spolupracovat se zdravotníky, proto se pokuste ve svém okolí vyhledat někoho, kdo vám bude nápomocen péči zvládnout. Konec života pak může být důstojný a plnohodnotný, není to ale jednoduché a je nutné zajistit kvalitní péči po všech stránkách. Věřím, že částečnou pomocí vám mohou být i další informace o umírání, které naleznete zde na portálu.

Největší část péče a těžkostí ale bude na vás, proto vám přeji mnoho sil, držím palce  a přeji vstřícný přístup zdravotníků.

S úctou a pozdravem

Jana Michlová

Dotaz zodpovídá

MUDr. Jana Michlová

MUDr. Jana Michlová

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz