Kdo nám může pomoci - i finančně - pečovat o babičku po operaci nádoru prsu?
Dobrý den,
potřebovala bych poradit. Mám nemocnou babičku (82 let). V březnu ji bylo po zjištění nádoru odebráno prso. Rakovina se bohužel rozšířila dál do celého těla. Lékaři jí nedávají mnoho času. Nyní se o ní stará taťka (její syn), který ale ještě chodí do práce. Babička nepodstoupila chemoterapii ani ozařování, protože veškeré návštvy u lékaře ji psychicky hrozně vyčerpávali a chtěla být doma, takže jsme se rozhodli, že nepodstoupí žádnou další léčbu. Užívá pouze léky na bolest a "náplastě".
Rána po operaci je hodně ošklivá, hnisá, krvácí a hrozně zapáchá. Taťka se jí snaží ošetřovat,i několikrát denně ale veškeré obvazy a zdravotní materiál je celkem finančně náročný.
Existují nějaké příspěvky na tyto zdravotnické potřeby? Může lékař předepsat babičce gázy,obvazy a tyto potřebné věci?
Děkuji za rychlou odpověď.
Veronika
Píšete, že Vaše babička je po ablaci prsu kvůli rakovině, která se již bohužel rozšířila do celého těla. Váš tatínek pečuje o svou maminku doma a hlavním problémem je nyní převazování nehojící se operační rány, které je náročné, jak časově, tak finančně.
Milá Veroniko,
především bych chtěla vyjádřit velkou podporu a obdiv Vám i Vašemu tatínkovi, že jste dokázali takto respektovat babiččino přání, ušetřili ji pro ni příliš zatěžujících postupů, které by zřejmě stejně nemohly průběh onemocnění zvrátit, a staráte se o ni doma. Protože je to ale opravdu těžký úkol, je úplně správně, že se sháníte, kdo by Vám v tom mohl pomoci.
Nevím, kde bydlíte, zda je ve Vašem okolí dostupný nějaký mobilní hospic, který by mohl přijmout Vaši babičku do péče a navštěvovat ji u ní doma a řídit jak adekvátní léčbu bolesti a dalších možných komplikací nemoci, tak ošetřování rány. Rozhodně je ale možné požádat praktického lékaře Vaší babičky o poukaz na domácí péči tzv. home-care, kdy zdravotní sestry také chodí pacienta navštěvovat v místě bydliště a mohou provádět převazy rány, případně i další úkony, které praktický lékař naordinuje, a to až 3x denně. Tato služba je hrazena zdravotní pojišťovnou, a podle toho, jak popisujete stav Vaší babičky, na ni určitě má plné právo. Praktický lékař Vám bude umět i poradit, které agentury domácí péče ve Vašem okolí fungují, koho konkrétně oslovit. Pokud by chtěl tatínek i nadále vše zvládat sám, je možno požádat lékaře skutečně jen o předpis na převazový materiál.
Ke zmírnění finanční zátěže může babička požádat i o příspěvek na péči, jehož vyřízení sice trvá, ale přiznaná částka, jejíž výše je různá — podle stupně závislosti, je vyplacena i zpětně k datu podání žádosti.
Na závěr bych chtěla popřát celé Vaší rodině hodně síly a vytrvalosti. Věřím, že jste zvolili správnou cestu, babičce je doma jistě líp než v sebelepší nemocnici, a doufám, že se Vám podaří i od zdravotníků získat pro tento způsob péče maximum pomoci a podpory.
S úctou
MUDr. Kateřina Menčíková