Kamarádka má rozsáhlý glioblastom, v plánu je aktinoterapie. Jak rychle se může stav měnit, co čekat?
Dobrý den, má velmi dobrá kamarádka /59 let/ prodělala epi paroxysmus, poté hospitalizace s vyšetřením ,MRI, laboratoř. Verifikován rozsáhlý glioblastom pravé hemisféry s převážnou lokalizací frontálně a frontobazálně. pacientka jen spavá, plačtivá, ne zcela si uvědomuje vážnost svého stavu. Má věškerou domácí péči a milující rodinu. Plánována aktinotherapie. Ptám se, jak rychle může onemocnění probíhat a jaké obtíže budou následovat. Udivuje mě rozsáhlost nálezu bez větších klinických potíží. O prognoze vím. Děkuji
Jana Louženská
Vaší kamarádce byl po prvním epileptickém záchvatu diagnostikován rozsáhlý glioblastom frontálně a frontobazálně. Jste zaskočena, že do epileptického záchvatu neměla žádné potíže, přesto je nález již dost pokročilý. Ptáte se na rychlost postupu této nemoci a možný průběh. Nyní je vaše kamarádka spavá a v situaci ne zcela orientovaná.
Milá Jano,
nemohu Vám odpovědět, co konkrétně se u Vaší kamarádky bude odehrávat a jaké potíže ji potkají. Můžu Vám dát jen zcela obecné informace o glioblastomu.
Jak zřejmě už víte, glioblastom je nevyléčitelný druh mozkového nádoru. Průběh nemoci, rychlost progrese a také časová prognóza závisí na mnoha faktorech, které by měl znát její ošetřující lékař a ten by Vám mohl dát bližší informace, pokud Vaše kamarádka k tomu dá svolení. Pokud je nádor uložen ve frontálním laloku, tak k prvním projevům může skutečně dojít až v pokročilém stádiu, protože ve frontálních lalocích není uloženo žádné centrum, jehož poškození by se projevilo viditelným výpadkem tělesné funkce. Je tady však sídlo naší osobnosti a řízení našeho chování, proto při větším poškození frontálních laloků dochází zejména ke změně chování a osobnosti, která nastupuje velmi plíživě a sám pacient si je neuvědomuje. Spíše okolí a blízcí lidé si můžou všimnout, že se nemocný chová jinak, než jsou zvyklí, že s ním najednou nemůžou vyjít, že věci, na kterých lpěl, se mu stávají lhostejnými. Jsou to tedy velmi nespecifické příznaky, které spíše přisuzujeme stresu nebo špatné náladě. Teprve při větším objemu nádoru dochází k postupnému útlaku mozkové tkáně i na jiných místech. Léčba pak závisí na rozsahu nádoru a jeho přesném typu. Bohužel glioblastom patří mezi nejagresivnější a nejrychleji postupující nádory a dožití se většinou pohybuje v řádu měsíců. To by mohl přesněji odhadnout právě ošetřující onkolog, který má k dispozici veškeré výsledky. Projevy nemoci závisí na postupu nádoru, který může utlačit okolní mozkovou tkáň a také na tom, jestli se podaří zabránit otoku mozku a útlaku důležitých center v jiné části mozku. Můžou být tedy velmi různorodé a velmi těžce předvídatelné. Nejčastěji se objevuje bolest hlavy při zvyšování nitrolebního tlaku, může přijít i zvracení, epileptické záchvaty, poruchy paměti, řeči, myšlení, chování, hybnosti, termoregulace, zmatenost a porucha vědomí. To, že tyto projevy můžou nastat, neznamená, že přijdou. Je to skutečně velmi individuální a různou měrou ovlivnitelné léky.
Já Vám přeji mnoho sil, abyste mohla být pro kamarádku oporou i ve chvílích, kdy nebude komunikace s ní jednoduchá, i když bude slabá a Vy si nebudete jistá, jestli Vás plně vnímá. Vždycky stojí za to, chovat se k ní jako dosud, říct ji vše, co považujete za důležité, povídat jí o tom, co se kolem děje, jak to vypadá venku, co Vás dnes potěšilo či z čeho jste smutná. I když z jejich projevů budete mít pocit, že nerozumí nebo nevnímá, lidé kolem ní jsou jejím jediným spojením se světem, který k ní patří až do konce. I v případě, kdy by nemohla mluvit, nikdo z nás nemůže s jistotou říct, co z vnějšího světa pronikne až k ní, co do jejího nitra nemocí oslabený mozek propustí. Rozhodně bude potřebovat kolem sebe lidi, které má ráda a kteří jsou ji blízcí, aby se necítila opuštěná a ztracená.
S úctou
MUDr. Katarína Vlčková