Kamarádka má rakovinu prsu, která je v léčitelné fázi. Léčbu však odmítá, protože nemá důvěru v lékaře. Příčinu nemoci vidí v léčbě antidepresivy. Mohl by se k tomu lékař odborně vyjádřit?
Dobrý den,
moje kamarádka se léčí na rakovinu prsu.Před onemocněním brala 2 roky Zooloft až doteď. Její maminka umřela na rakovinu prsu, rovněž brala antidepresíva.Po přečtění tohoto článku http://www.aktip.cz/cs/publikace/pravda-o-antidepresivech.html se zděsila,ihned vysadila antidepresíva a ihned ukončila chemoterapii s tím,že jí lékaři způsobili rakovinu a už jim absolutně nevěří,když jiný lékář vydává vědecké články,kde tohle píše. Že klinické studie jsou zfalšované atd. Že v nežádoucích účíncích tohle nebylo nápsáno a najednou vyjde, jak jsou antidepresíva vysoce nebezpečné .Duševně se velmi horší a bojím se o ní, jsem zoufalá.Odmítá doktory. Vždy tíhla k alternativě, ale přesvečilo jí, že článek napsal lékař, dokud četla články léčitélů (a že jich je, které zpochybňují chemoterapii) apod, tak na to nedala, ale bohužel, když je to z pera lékaře, který to vydá jako odborně-vědecký článek, to je už jiná.. Navíc brala antidepresíva, dostala rakovinu, to samé její maminka. Takže tu obavu i chápu.Můžete se k článku odborně vyjádřit taky jako lékař,snad bych jí přesvědčila,kdybych měla jiné odborné a logické vyjádření. Přičemž není vysoké stádium, když by se léčila, má šanci na úplné vyléčení.
Děkuji
Renata Nová
Ptáte se, jak pomoci kamarádce s rakovinou prsu v léčitelném stádiu, která odmítá nabízenou léčbu, protože ztratila důvěru v lékaře. Domnívá se totiž, že příčinou vzniku této nemoci u ní i její maminky je léčba antidepresivy ze skupiny SSRI.
Dobrý den, paní Nová,
problém, se kterým se na nás obracíte, je skutečně komplikovaný. Získat důvěru v lékaře jistě nebude jednoduché. Jak píšete, Vaše kamarádka tíhne k alternativě dlouhodobě, z nějakého důvodu jí věří více než lékařům. Avšak to, co se v uvedeném článku uvádí, je čistě statistický údaj. Mezi ženami, které konkrétní typ antidepresiv užívají, se vyskytuje o 11% více žen, které onemocní rakovinou. Nezkoumalo se však, čím konkrétně byla rakovina způsobena.
Ve skutečnosti jsou obecně lidé trpící depresí více ohrožení vznikem malignity a SSRI antidepresiva jsou nejčastěji předepisované, což může ve statistice hrát velkou roli. Skutečnost, že rakovinou prsu onemocněla i maminka Vaší kamarádky, je mnohem silnější rizikový faktor. Je totiž znám přímo gen, který se dědí z matky na dcery a který je odpovědný za vznik rakoviny prsu. U takto postižených žen se onemocnění projeví v poměrně nízkém věku, na rozdíl od jiných typů rakoviny prsu, které se nedědí, ale vznikají působením velkého množství faktorů v průběhu života. V případě geneticky podmíněného karcinomu prsu hrají vlivy prostředí, a tedy i jakékoli kancerogeny okrajovou roli.
Nechci nijak omlouvat a ani odsuzovat lékaře, který antidepresiva nasadil, protože neznám přesnou situaci, ale pokud jde pouze o informace ze zmiňovaného článku, tak bych brala jako mnohem vyšší rizikový faktor pro vznik rakoviny prsu výskyt u matky a zároveň stav deprese. V článku se nepíše o tom, kolik procent žen, které trpí neléčenou depresí, onemocní rakovinou prsu. Obávám se, že by to číslo bylo ještě vyšší.
Co ale může být pro Vaši kamarádku důležitější, než vyvracet ji důvod její nedůvěry v lékaře, je být ji oporou, ujistit ji, že jí rozumíte, že ať se rozhodne jakkoli, budete jí k dispozici. Zároveň by bylo dobré zcela upřímně projevit své obavy. Zkusit otevřít rozhovor o tom, že je čas řešit situaci, ve které se nachází, a ne její příčinu, kterou už nemůže nikdo zvrátit. Jestli je to tak, jak píšete, a máte informace o tom, že je nynější stádium nemoci léčitelné, tak je potřeba zkusit ji motivovat k tomu, aby využila všechny nabízené možnosti, jak nepříznivou situaci ještě změnit. Alternativní možnosti není nutné odsoudit, ale bylo by dobré neupínat se pouze na ně. Může si v situaci, ve které se nachází, vybírat? Může si dovolit odmítnout nabízenou pomoc jenom proto, že se zlobí? Odpověď však budete muset nechat na ní. Je pravda, že zlobení se a obviňování kohokoli je přirozenou součástí vyrovnávání se s tíživou situací.
Pozitivní je, že je Vaše kamarádka stále schopná a ochotná naslouchat svým nejbližším. Rozpoložení, v jakém se nachází, je jistě tíživé. V tuto chvíli je velmi křehká a zranitelná. Je potřeba s ní jednat opatrně a hlavně empaticky. Projevit pochopení pro její zlobu, ale ukázat jí i jiné možnosti.
Držím moc palce Vám i Vaši kamarádce. Je skvělé, že má někoho, kdo jí nechce nechat promarnit naději. Ona je však jediná, kdo má v tomto případě právo rozhodnout. A to nejcennější, co jí můžete poskytnout, je respekt a partnerství, ať se rozhodne pro cokoli.
S úctou
MUDr. Katarína Vlčková