Jsem na dlouhodobém ošetřovném. Jak se počítá podpora v nezaměstnanosti, když pak podám výpověď?
Nyní pečuji o 90 leté rodiče. Od ledna 2024 do března jsem na dlouhodobém ošetřovném s matkou, od dubna do června budu na dl.ošetřovném s otcem. Jsem řádně pracujícím zaměstnancem po dobu 40 let. Řeším, co dál. Když k 30.6.2024 podám výpověď dohodou, JAK ČERPANÍ DLOUHODOBÉHO OŠETŘOVNÉHO OVLIVNÍ ČÁSTKU, ZE KTERÉ SE VYPOČÍTÁVÁ PODPORA V NEZAMĚSTNANOSTI? PŘED NÁSTUPEM NA DL.OŠETŘOVNÉ BYL MŮJ MĚSÍČNÍ ČISTÝ PŘÍJEM 30.000 Kč.
Pečujete o 90leté rodiče. Nyní jste na dlouhodobém ošetřovném s matkou, a poté byste chtěla dlouhodobé ošetřovné na otce. Řešíte co dál. Ptáte se, jak čerpání dlouhodobého ošetřovného ovlivní dávku podpory v nezaměstnanosti, pokud byste podala výpověď.
Dobrý den,
výše podpory v nezaměstnanosti a podpory při rekvalifikaci se stanoví procentní sazbou z průměrného měsíčního čistého výdělku, který byl u uchazeče o zaměstnání zjištěn a naposledy používán pro pracovněprávní účely v jeho posledním ukončeném zaměstnání v rozhodném období.
Dlouhodobé ošetřovné je dávkou nemocenského pojištění nikoliv výdělkem. Z toho mi vyplývá, že podpora v nezaměstnanosti by se měla počítat podle příjmu, který jste měla v zaměstnání před čerpáním dlouhodobého ošetřovného. Pro představu je možné si výši podpory vypočítat například v této online kalkulačce. Doporučuji Vám ale obrátit se přímo na příslušnou pobočku úřadu práce a informace si ověřit a nechat posoudit přímo pro Vás.
Zároveň bych Vás chtěla upozornit, že dlouhodobé ošetřovné je možné čerpat pouze jednou a znovu až po uplynutí kalendářního roku od skončení čerpání dávky. To dle našich informací platí i v případě, že se jedná o jinou opečovávanou osobu. Není tedy bohužel možné, abyste po ukončení dlouhodobého ošetřovného na maminku čerpala další dlouhodobé ošetřovné na tatínka.
Chtěla bych ještě pro úplnost informací doplnit, že i podpora v nezaměstnanosti je časově omezená, na základě Vašeho věku na několik měsíců.
Napadá mne, že pokud byste chtěla zůstat v zaměstnání je možné Vaší péči alespoň částečně zastoupit zdravotními a sociálními službami, které mohou být poskytovány i v domácím prostředí.
Finanční podporu by Vám mohl poskytnout příspěvek na péči, o který mohou žádat oba rodiče. Pokud příspěvky na péči ještě rodiče nepobírají doporučila bych Vám o ně zažádat. Z příspěvku na péči lze poté hradit Vaší péči nebo péči sociálních služeb. V domácím prostředí to může být například pečovatelská služba nebo osobní asistence. Tyto služby si můžete v okolí bydliště vyhledat online v registru poskytovatelů sociálních služeb.
S úctou
Anna Hašplová