Je vhodné umělého zavodňování v posledním stadiu života?

Odpověď na dotaz ze dne 9. 12. 2009 zobrazit původní dotaz

Dobrý den,
pečujeme o 88 letou babičku, která je v poslední fázi života - ležící, pije a jí už jen velmi málo (krmíme stříkačkou). Chci se zeptat, zda jsou kvůli hydrataci indikované v této fázi infúze.Je to přání dcery umírající, já s manželem (oba jsme zdravotníci) si myslíme, že by to bylo kontraproduktivní, že to jen prodlouží její utrpení. V současné době se nezdá, že by babička nějak trpěla, ať už nedostatkem tekutin nebo bolestmi. Většinu dne prospí, veškerou hygienu i ošetřovatelskou péči jsme schopni jí poskytnout. Jaký je Váš názor? Děkuji za odpověď a přeji hezký den.V.Křížová.

V.Křížová

Ptáte se na postavení umělého zavodňování u 88 leté babičky, která již nepříjímá jídlo ani tekutiny v dostatečném množství a většinu času prospí.

Vážená paní Křížová,

děkujeme za důvěru, s níž se na nás obracíte s Vaším dotazem.

Moje odpověď bude samozřejmě obecná, neboť přesný zdravotní stav Vaší babičky neznám. Z Vašeho popisu vyplývá, že babiččina cesta se opravdu blíží ke konci. Obecně se podávání tekutin formou infuze ve chvíli, kdy se život již velmi chýlí ke smrti, nedoporučuje. Jednak objektivní známky dehydratace (snížení objemu tekutin v těle) jsou zcela nespolehlivé — například oschlý jazyk vůbec nemusí být známkou nedostatečného zavodnění, ale dýchání ústy. Snížený tonus (napětí) kožní řasy může být jen odrazem pokročilého úbytku tělesného tuku, zmatenost může být způsobena jinými metabolickými příčinami atd. A také nebylo dosud spolehlivě prokázáno, že by umělé podání tekutin jakýmkoliv způsobem zlepšilo kvalitu života umírajícího. Naopak se zdá, že podání tekutiny může neúměrně prodloužit fázi umírání a může bránit umírajícímu odpoutat se od tělesné schránky. Snížený příjem tekutin je přirozeným jevem, který vlastně umírajícímu pomáhá v odchodu. V zásadě se tedy doporučuje při pochybnostech podávat tekutiny po dobu 2 — 5 dnů a pokud nedojde k očekávanému zlepšení stavu nemocného, přívod tekutin zrušit.

Na druhou stranu pokud by nepodání tekutin znamenalo pro pečující neúměrně stresující faktor, pak nelze říci, že by nemocnému mohlo zásadněji ublížit a za určitých okolností se skutečně infuze podávají ve snaze ulehčit pečujícím v jejich strachu o blízké. Hodně záleží na vzájemné domluvě mezi nemocným (pokud to ještě lze), pečujícími a zdravotníky.

Vážená paní Křížová, je úžasné jak se o babičku dokážete postarat a jak se snažíte i vzájemně mezi sebou nalézt co nejschůdnější a nejšetrnější cestu pro Vás pro všechy.  Přeji Vám, aby péče o nemocnou babičku nebyla jen starostí, ale aby Vám všem přinesla také klid, vzájemné pochopení a porozumění.

S úctou MUDr. Irena Závadová

Dotaz zodpovídá

MUDr. Irena Závadová

MUDr. Irena Závadová

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz