Je vhodné, aby tatínek pokračoval v chemoterapii, i když se jeho zdravotní stav po léčbě zhoršil?
Dobrý den,
mám tatínka v pokročilém stádiu rakoviny plic,
podstoupil druhé kolo dávky chemoterapie, kdy se neskutečně jeho stav zhoršil, hodně zeslábl, přestal jíst a několikrát neudržel stolici.
Chci se zeptat, zda v tomto stavu je léčba chemoterapie pro mého otce vhodná.
Děkuji za dotaz .
Píšete, že Váš tatínek je v pokročilém stádiu rakoviny plic. Ptáte se nás, zda je vhodné, aby Váš tatínek pokračoval v léčbě chemoterapií, i když se jeho stav po léčbě zhoršil. Popisujete, že po druhém kole dávky chemoterapie hodně zeslábl, přestal jíst a několikrát neudržel stolici.
Dobrý den, Radko,
chemoterapeutická léčba může být pro pacienty opravdu někdy velmi náročná a jejich zdravotní stav se může přechodně zhoršit. Zhoršení stavu může souviset s účinky léčby a po relativně krátké době (dny, týdny) se jejich stav zase zlepší a mohou v léčbě pokračovat. Někteří pacienti ale na účinky chemoterapie mohou reagovat hůře a další léčba už pro ně opravdu nemusí být vhodná. O jaký stav se u Vašeho tatínka jedná, musí posoudit onkolog, který Vašemu tatínkovi léčbu doporučil a podal. Lékař by měl tatínkovi vysvětlit, čím je zhoršení stavu způsobené a zda brání v dalším podání. Před podáním další dávky se také tatínek s lékařem může poradit a rozhodnout, zda chce v léčbě pokračovat. Někdy může zhoršení souviset i s další chorobou — třeba infekcí — nebo jiným problémem, který je potřeba řešit. Každopádně tedy kontaktujte onkologa, vysvětlete mu, jaký je stav vašeho tatínka a poraďte se s ním, jak dále pokračovat a co dělat pro to, aby tatínkovi bylo lépe.
Přeji mnoho sil.
Jana Michlová